wtorek, 2 maja 2023

"Pięć państw arabskich plus Iran wśród 19 krajów gotowych do przystąpienia do BRICS"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, MAJ 02, 2023 - 09:30 AM

Przez kołyskę,

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria, Egipt, Bahrajn i Iran oficjalnie poprosiły o dołączenie do grupy państw BRICS, która przygotowuje się do corocznego szczytu w Republice Południowej Afryki.

W sumie 19 krajów wyraziło zainteresowanie dołączeniem do bloku rynków wschodzących Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA, według Anila Sooklala, ambasadora RPA w tej grupie.

"To, co będzie omawiane, to ekspansja BRICS i sposoby, w jaki to się stanie... Trzynaście krajów formalnie poprosiło o przystąpienie, a kolejne sześć poprosiło nieformalnie. Codziennie otrzymujemy wnioski o dołączenie" - powiedział południowoafrykański urzędnik Bloombergowi na początku tego tygodnia.

Doroczny szczyt BRICS odbędzie się w Kapsztadzie w pierwszym tygodniu czerwca. Swoją obecność potwierdzili ministrowie spraw zagranicznych wszystkich pięciu państw członkowskich.

Na początku tego miesiąca Bloomberg ujawnił, że oczekuje się, że BRICS wkrótce prześcignie stany G7 pod względem oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z ich analizą, podczas gdy kraje G7 i BRICS w równym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego w 2020 r., wyniki bloku kierowanego przez Zachód ostatnio spadły. Oczekuje się, że do 2028 roku G7 będzie stanowić zaledwie 27,8 procent światowej gospodarki, podczas gdy BRICS będzie stanowić 35 procent.

Szacunki pojawiły się zaledwie kilka tygodni po tym, jak wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, Aleksander Babakow, ujawnił, że BRICS pracuje nad opracowaniem "nowej waluty", która zostanie zaprezentowana na nadchodzącym szczycie organizacji.

Państwa członkowskie BRICS stanowią ponad 40 procent światowej populacji i około jednej czwartej światowego PKB.

Zainteresowanie krajów Globalnego Południa przystąpieniem do bloku pojawia się w czasie, gdy coraz więcej rządów odchodzi od dolara amerykańskiego.

Dolar stał się bardziej niewiarygodny dla gospodarek dolaryzowanych ze względu na rosnące stopy procentowe regulowane przez amerykańską Rezerwę Federalną (FED) i zbrojenie dolara przez bank poprzez sankcje finansowe.

Ponadto Zachód – zwłaszcza Europa – stoi w obliczu narastającego kryzysu energetycznego wynikającego z sankcji wymierzonych w rosyjskie rynki energetyczne w związku z inwazją na Ukrainę i sabotażem gazociągu Nordstream przez USA.



Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...