wtorek, 2 maja 2023

"Węgry ostro krytykują Zełenskiego za komentarze kwestionujące lojalność wobec NATO"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, MAJ 02, 2023 - 08:45 AM

Nowa wojna na słowa wybuchła między Węgrami a Ukrainą, po tym jak prezydent Zełenski w wywiadzie udzielonym w zeszły piątek zakwestionował "przyjaźń" Węgier z Rosją.

Zełenski oskarżył Węgry pod rządami premiera Viktora Orbana o "niewłaściwe zachowanie" wobec członka NATO, sugerując, że nie należy konsultować się z nimi w ważnych sprawach obronnych, takich jak to, czy Ukraina powinna zostać wpuszczona do sojuszu.

"Wydaje mi się, że wśród węgierskich elit politycznych panuje zamieszanie. To bardzo dziwna sytuacja. Czy państwo NATO może być jednocześnie z Rosją i przeciwko NATO?" Zełenski postawił tezę.

W odpowiedzi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że Zełenski nie ma prawa wpływać na proces decyzyjny Węgier, podkreślając, że jego naród i ludzie już zapłacili wysoką cenę za konflikt, nawet tracąc Węgrów, odnosząc się do etnicznych Węgrów mieszkających w obwodzie zakarpackim na zachodniej Ukrainie.

"Na szczęście to nie on o tym decyduje" - powiedział minister spraw zagranicznych w odniesieniu do słów Zełenskiego. "Węgrzy już zapłacili niezwykle wysoką cenę za tę wojnę".

Szijjártó przyjął sarkastyczny ton, przypominając Ukrainie o wszystkim, co już zrobiła:

"Jeśli to oświadczenie (Zełenskiego) oznacza: "Z szacunkiem dziękuję Węgrom za wpuszczenie i opiekę nad ponad milionem uchodźców z Ukrainy i z szacunkiem dziękuję za ciągłe wysyłanie pomocy", to są mile widziani i mogą na nas liczyć również w przyszłości.

Wśród ostatnich kontrowersyjnych stanowisk Viktora Orbana było stwierdzenie, że władze węgierskie nie aresztują prezydenta Władimira Putina. Powiedział to w marcu po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy w związku z domniemanymi naruszeniami praw człowieka związanymi z wojną na Ukrainie. Stało się tak pomimo podpisania i ratyfikowania przez Węgry statutu rzymskiego, który ustanowił Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).

Stanowisko Węgier generalnie polegało na potępieniu rosyjskiej inwazji, a jednocześnie sprzeciwie się szeregowi unijnych sankcji, zwłaszcza energetycznych, a także na nacisku obu stron na negocjacje pokojowe. Orbán jest rzadkim europejskim przywódcą, który zerwał z konsensusem NATO, utrzymując otwartą i pozytywną komunikację z Kremlem.



Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...