Waszyngton nie widzi żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni nuklearnej, ale będzie obserwował przygotowania Białorusi do przyjęcia arsenału atomowego swojego sojusznika, powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin powiedział swojemu odpowiednikowi Aleksandrowi Łukaszence, że rozmieszczanie taktycznej broni jądrowej na Białorusi może rozpocząć się już w przyszłym miesiącu.
Kirby nazwał to oświadczenie „kolejnym przykładem lekkomyślnej i nieodpowiedzialnej retoryki” pochodzącej z Moskwy, którą Stany Zjednoczone „będą musiały potraktować poważnie”.
„Robimy, co w naszej mocy, aby monitorować” – powiedział Christiane Amanpour z CNN.
„Nie widzimy tam niczego, co wskazywałoby na zbliżające się przesunięcie potencjału nuklearnego lub bezpośrednie ryzyko wojny nuklearnej na Ukrainie, a nawet na kontynencie”.
„Nie widzieliśmy niczego, co skłoniłoby nas do zmiany naszej postawy odstraszającej, jeśli chodzi o tego rodzaju możliwości” – dodał Kirby.
Były admirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych powiedział to samo pod koniec marca, kiedy Rosja po raz pierwszy ogłosiła, że rozmieści część swojej broni nuklearnej na Białorusi w odpowiedzi na wysłanie przez Wielką Brytanię na Ukrainę czołgów ze zubożonym uranem.
„Wszystko idzie zgodnie z planem” – powiedział w piątek Łukaszence Putin, dodając, że do końca pierwszego tygodnia lipca „zakończone zostaną przygotowania odpowiednich obiektów i niezwłocznie przystąpimy do działań związanych z rozmieszczeniem odpowiednich typów broni na swoim terytorium”.
Moskwa i Mińsk podpisały w zeszłym miesiącu traktat o goszczeniu rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu głowice atomowe zostaną zamontowane na specjalnie zmodyfikowanych do tego celu pociskach Iskander-M i myśliwcach.
Rosja wskazała na stosowaną przez dziesięciolecia praktykę USA zwaną „udostępnianiem broni jądrowej”.
Szacuje się, że do kwietnia 2022 r. w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Turcji rozmieszczono około 150 amerykańskich broni atomowych – głównie bomb grawitacyjnych B-61.
Od tego czasu Polska wyraziła zainteresowanie przyjęciem amerykańskich głowic jądrowych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/577810-belarus-russia-tactical-nuclear/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz