Ukraińskie wojsko zapowiedziało, że będzie traktować wszystkie statki płynące w kierunku rosyjskich portów czarnomorskich tak, jakby przewoziły zaopatrzenie wojskowe, ostrzegając, że mogą spotkać ten sam los, co rosyjski okręt wojenny zatopiony wcześniej w konflikcie.
Słabo zawoalowana groźba została wydana w czwartkowym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Kijowa, w którym oskarżono Moskwę o przekształcenie Morza Czarnego w „strefę zagrożenia”, jednocześnie obiecując odwet siłowy przeciwko każdemu statkowi w okolicy, w tym statkom cywilnym.
„Ministerstwo Obrony Ukrainy ostrzega, że od [północy] 21 lipca 2023 roku wszystkie statki płynące po wodach Morza Czarnego w kierunku portów morskich Federacji Rosyjskiej…
W oświadczeniu zauważono, że od czwartku niektóre obszary na północnym wschodzie Morza Czarnego, a także Cieśnina Kerczeńska, będą „zakazane jako niebezpieczne”.
Ministerstwo stwierdziło, że „losy krążownika „Moskwa” dowodzą, że ma on „niezbędne” środki przeciwokrętowe, odnosząc się do krążownika z pociskami kierowanymi, który służył jako okręt flagowy rosyjskiej marynarki wojennej przed zatonięciem w kwietniu 2022 r.
Chociaż Kijów nie przyznał się otwarcie do uderzenia w okręt, amerykańscy urzędnicy powiedzieli New York Times, że został on zatopiony z pomocą amerykańskiego wywiadu.
Rosyjska marynarka wojenna poinformowała, że Moskwa zaginęła podczas holowania do portu na wzburzonym morzu po wybuchu amunicji na pokładzie, który spowodował pożar.
Moskwa nie odpowiedziała jeszcze na ostatnie zagrożenie ze strony Kijowa, ale ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak rosyjscy urzędnicy wydali podobne zawiadomienie dla statków zmierzających do ukraińskich portów na początku tego tygodnia.
Ogłaszając, że niektóre obszary na wodach międzynarodowych są „tymczasowo niebezpieczne”, rosyjskie wojsko stwierdziło, że statki próbujące dotrzeć do ukraińskich portów mogą być postrzegane jako „biorące udział w konflikcie ukraińskim po stronie reżimu w Kijowie”.
Na Morzu Czarnym znajduje się duży rosyjski terminal naftowy, główny ośrodek eksportu rafinowanych produktów ropopochodnych oraz kluczowe porty dla węgla, nawozów i zboża.
Na jego drogach wodnych obserwuje się duży ruch statków towarowych, a dane śledzenia cytowane przez Bloomberg pokazują 28 tankowców znajdujących się obecnie w okolicy.
Restrykcje Moskwy de facto ponownie nakładają na Ukrainę rosyjską blokadę morską, zniesioną w ramach tzw. czarnomorskiego porozumienia zbożowego w lipcu 2022 r.
Porozumienie podpisane za pośrednictwem ONZ i Turcji umożliwiło bezpieczny transport ukraińskiego zboża korytarzami czarnomorskimi w warunkach konfliktu między Moskwą a Kijowem.
Moskwa wycofała się z umowy w poniedziałek, powołując się na niedotrzymanie przez Zachód którejkolwiek z obietnic złożonych Rosji w ramach umowy, w tym ponownego umożliwienia eksportu zboża i nawozów z kraju.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/580054-ukraine-black-sea-ships-threat/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz