wtorek, 4 lipca 2023

"Terytorium Wielkiej Brytanii rozważa „alternatywne formy rządów”. Orkady rozważają propozycję przyłączenia się do Norwegii"

 Orkady, położone u północnych wybrzeży Szkocji, badają możliwości opuszczenia Wielkiej Brytanii i przekształcenia się w autonomiczne terytorium Norwegii, po tym, jak lokalni przywódcy skrytykowali rządy w Edynburgu i Londynie za „zawidzenie” wyspiarzy.

UK territory mulls ‘alternative forms of governance’
Wniosek, który ma zostać omówiony we wtorek przez radę Orkadów, wezwał archipelag – składający się z ponad 70 wysp i wysepek – do zbliżenia się do „nordyckich połączeń” w dążeniu do „alternatywnych form zarządzania”, według przywódcy rady Jamesa Stockana. Orkady znajdowały się pod kontrolą Norwegii i Danii do 1472 roku, kiedy to zostały przeniesione do Szkocji w ramach posagu za małżeństwo Małgorzaty Duńskiej z królem Szkocji Jakubem III. „Byliśmy częścią królestwa nordyckiego znacznie dłużej niż byliśmy częścią Wielkiej Brytanii”, powiedział Stockan BBC w komentarzach opublikowanych w niedzielę. Dodał, że wyspiarze czują „głęboki związek kulturowy” ze swoim nordyckim dziedzictwem i że ponowne zjednoczenie może być korzystne dla lokalnej gospodarki, która, jak powiedział, „strasznie zawiodła” w Edynburgu i Londynie

Stockan twierdził, że Orkady nie otrzymują wystarczających funduszy od rządu Wielkiej Brytanii, szczególnie w porównaniu z terytoriami zależnymi Korony, takimi jak Wyspy Normandzkie lub terytoria zamorskie, takie jak Falklandy. „Finanse, które otrzymujemy od rządu szkockiego, są znacznie mniejsze na mieszkańca niż Szetlandy i Wyspy Zachodnie, aby świadczyć te same usługi” – powiedział Stockan. „Nie możemy trwać tak, jak jesteśmy”. We wniosku mowa jest również o Wyspach Owczych – autonomicznym terytorium Danii położonym na Morzu Północnym. Mieszkańcy Orkadów głosowali w referendum w 2017 r., aby mieć „silniejszy głos” w stosunkach z Wielką Brytanią – ale nie poparli pełnej autonomii od kontynentu. Stockan mówi jednak, że chociaż dogłębne badanie finansów wysp nie zostało jeszcze przeprowadzone, dochody z projektów naftowych i wiatrowych u jej wybrzeży powinny wspierać lokalnych mieszkańców, a nie być kierowane do rządu Wielkiej Brytanii. „Dywidenda, którą otrzymujemy, nie jest wystarczająca, aby nas utrzymać” – powiedział. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że Orkady zostaną objęte funduszem o wartości 50 milionów funtów (63,4 miliona dolarów), który ma pomóc w rozwoju gospodarek szkockich wysp. Zawsze będziemy razem silniejsi jako jedno Zjednoczone Królestwo i nie mamy planów zmiany porozumienia w sprawie dewolucji” – powiedział rzecznik rządu.


Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579128-uk-orkney-islands-norway/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...