Nowy Bank Rozwoju (NDB) mógłby odegrać kluczową rolę w tworzeniu wspólnej waluty dla grupy BRICS składającej się z głównych gospodarek wschodzących, powiedział RT analityk Tshepo Kgadima.
NDB z siedzibą w Szanghaju to wielostronna instytucja rozwoju finansowego założona w 2014 roku przez kraje BRICS – Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki.
Zdaniem niezależnego analityka ekonomicznego i energetycznego Kgadimy, zwiększenie siły banku BRICS przyniosłoby korzyści wszystkim jego członkom, ale najpierw sama grupa musi zostać „zinstytucjonalizowana” i opracować statut.
„Przekształcenie BRICS w organ statutowy dałoby impuls do rozmów na temat waluty BRICS” – powiedział ekspert RT na marginesie szczytu BRICS w Johannesburgu.
Kgadima powiedział, że proces dedolaryzacji już się rozpoczął i pomoże krajom BRICS przejść w kierunku wspólnej waluty, „gdzie będą mogły mieć bezpośredni wpływ, a także będą mogły mieć linię kontroli w zakresie struktur gospodarczych własnych narodów .”
Jednocześnie twierdził, że minie co najmniej dziesięć lat, zanim pojawi się wspólna waluta BRICS.
Zamiast mówić o walucie BRICS, być może w tym konkretnym momencie warto byłoby, aby przywódcy rozważyli przyjęcie chińskiego juana [juana] jako waluty rozliczeń handlowych, a także udzielania kredytów i inwestycji” – zasugerował ekonomista.
Kgadima wyjaśnił, że juan znajduje się już w koszyku światowych walut rezerwowych, natomiast utworzenie od podstaw nowego prawnego środka płatniczego potencjalnie wiązałoby się z poważnymi komplikacjami z bankami centralnymi państw BRICS.
Uważa, że przyjęcie chińskiej waluty BRICS ochroni także swoje państwa członkowskie przed zawirowaniami gospodarczymi.
„Republika Południowej Afryki odczuwa zmienność waluty, osłabienie randa bardziej z powodu wykorzystania dolara. Ale jeśli w krajach BRICS użyją renminbi, renminbi będzie już przepełnione dolarem. I myślę, że przyjęcie renminbi na tym szczycie będzie globalną falą uderzeniową” – stwierdził.
Ekonomista podkreślił jednak, że NDB powinien zwiększyć swoje możliwości finansowe, aby w przyszłości móc emitować walutę BRICS.
Jego zdaniem takie posunięcie pomogłoby krajom afrykańskim w mniejszym stopniu polegać na Zachodzie, co pokazało, że jego „interesem nie jest rozwój ani postęp jakiejkolwiek gospodarki na kontynencie afrykańskim”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/business/581690-brics-bank-common-currency/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz