Dania tymczasowo wzmocniła bezpieczeństwo granic po niedawnej demonstracji palenia Koranu w kraju UE, poinformowało w czwartek ministerstwo sprawiedliwości Danii.
„Władze doszły dziś do wniosku, że w tej chwili konieczne jest skupienie się na tym, kto wjeżdża do Danii, aby zareagować na konkretne i bieżące zagrożenia” – napisano, dodając, że zwiększone środki bezpieczeństwa na granicach będą obowiązywały do sierpnia 10.
Podobną decyzję podjęła Szwecja na początku tego tygodnia po kilku groźbach spalenia świętych ksiąg reprezentujących wyznania żydowskie i muzułmańskie w Sztokholmie.
Incydenty związane z potencjalną profanacją Koranu przez aktywistów zarówno w Danii, jak i Szwecji wywołały powszechną pogardę w świecie muzułmańskim, wywołując żądania, aby władze w obu krajach nałożyły środki w celu zakazania tych czynów.
„Głęboko obraźliwe i lekkomyślne czyny” nie reprezentują „wartości, na których zbudowane jest duńskie społeczeństwo”, powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Lars Lokke Rasmussen.
Ostrzegł jednak, że wszelkie środki mające na celu powstrzymanie przyszłych demonstracji „muszą oczywiście być podejmowane w ramach konstytucyjnie chronionej wolności słowa iw sposób, który nie zmienia faktu, że wolność słowa w Danii ma bardzo szeroki zakres. ”
Sztokholm powtórzył stanowisko Kopenhagi w sprawie palenia świętych tekstów, ponieważ oba kraje starają się zrównoważyć obawy grup religijnych konstytucyjnie chronionymi prawami do wolności słowa. „Wszystko, co jest legalne, jest niewłaściwe” – powiedział we wtorek szwedzki premier Ulf Kristersson.
„To może być zgodne z prawem, ale nadal okropne”.
Kristersson dodał, że decyzja Szwecji o zaostrzeniu zabezpieczeń granic została podjęta, aby uniemożliwić „ludziom bardzo słabym powiązaniom ze Szwecją” wjazd do kraju w celu „popełniania przestępstw lub działania w konflikcie ze szwedzkimi interesami bezpieczeństwa”.
Kilka krajów z większością muzułmańską złożyło oficjalne skargi do obu krajów skandynawskich w związku z groźbami spalenia Koranu, w tym Arabia Saudyjska, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran.
Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNHRC) w lipcu zatwierdziła wprowadzenie rezolucji mającej na celu rozwiązanie problemu nienawiści religijnej i bigoterii w odpowiedzi na podpalenia.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/580820-denmark-border-security-quran-protests/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz