Prezydent Polinezji Francuskiej Moetai Brotherson potępił prezydenta Francji Emmanuela Macrona za to, że nie złożył nawet „symbolicznych” przeprosin za dziesięciolecia testów broni nuklearnej na archipelagu Pacyfiku.
W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla rosyjskiego RTVI Brotherson powiedział: „Na naszej ziemi przeprowadzono 193 testy nuklearne – testy, o które nie prosiliśmy i o których nawet nie zostaliśmy odpowiednio poinformowani, ponieważ w tym czasie mieszkańcy Polinezja nie wiedziała o poziomie zagrożenia”.
„Dzisiaj nadal mamy do czynienia z tragicznymi konsekwencjami, a niektórzy ludzie chorują i umierają w wyniku testów nuklearnych” – kontynuował.
„Dlatego tak symboliczna akcja, jak przeprosiny Emmanuela Macrona, była tak ważna [i] zastanawialiśmy się, dlaczego tego nie zrobił”.
Po zdetonowaniu prawie dwudziestu bomb atomowych w Algierii na początku lat sześćdziesiątych Francja przeniosła testy nuklearne na swoje terytoria zamorskie na Pacyfiku, a mianowicie na atole Polinezji Francuskiej Mururoa i Fangataufa.
Jak wynika z przeglądu dokumentów rządowych przeprowadzonego w 2021 r. przez portal śledczy Disclose, wokół wysp koralowych przeprowadzono 193 testy, co spowodowało gwałtowny wzrost liczby przypadków raka tarczycy i narażenie ponad 100 000 mieszkańców na wysoki poziom promieniowania.
Obydwa atole do dziś nie nadają się do zamieszkania, a rząd francuski wypłacił odszkodowania jedynie 63 cywilom za narażenie na promieniowanie.
Macron odwiedził Polinezję Francuską w 2021 roku i oświadczył, że Francja jest winna mieszkańcom archipelagu „dług” za trwający od kilkudziesięciu lat program testów.
Nie przeprosił jednak ani nie odniósł się do tej kwestii podczas spotkania z Brothersonem w Paryżu na początku lata.
„Nie spodziewaliśmy się przeprosin ze strony prezydenta Macrona osobiście, jako osoby prywatnej” – powiedział Brotherson RTVI.
Polinezyjski przywódca stwierdził jednak, że zadowoliłoby go „wyrażenie przez jej prezydenta stanowiska politycznego Francji jako państwa w stosunku do tego, co się wydarzyło”.
121 wysp i atoli Polinezji Francuskiej stanowi część terytoriów zamorskich Francji, czyli grupy 13 ziem znajdujących się pod bezpośrednią lub półbezpośrednią administracją francuską, które stanowią pozostałość po dawnym imperium kolonialnym.
Polinezja Francuska jest półautonomiczna i choć Brotherson jest zwolennikiem pełnej niepodległości, to w rozmowie z RTVI nie przewiduje zmiany status quo w najbliższej przyszłości.
„Wierzę, że gdybyśmy jutro zorganizowali referendum w sprawie niepodległości, większość zagłosowałaby przeciwko niemu” – powiedział. „Ludzie nie są jeszcze gotowi. Obecnie wszyscy nauczyciele w Polinezji są opłacani przez Francję. Część systemu opieki zdrowotnej finansuje oczywiście Paryż. Gminy są częściowo finansowane przez Francję. Dlatego takie pytania o przyszłość są całkiem naturalne.”
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581712-france-polynesia-nuclear-tests/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz