wtorek, 29 sierpnia 2023

"Stosunek Putina do zachodnich sankcji zszokował Scholza – Bilda .Rozmowę, podczas której przywódcy UE omawiali kontakt z prezydentem Rosji, ujawnił niemiecki dziennikarz"

 Jak podaje Bild, kanclerz Niemiec Olaf Scholz był zaskoczony całkowitym brakiem zainteresowania ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina zachodnimi sankcjami wkrótce po wybuchu konfliktu na Ukrainie.


Putin’s attitude to Western sanctions shocked Scholz – Bild
W poniedziałkowym artykule niemiecki tabloid przytoczył treść rozmowy Scholza z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, którą ujawnił dziennikarz Stephan Lamby w swojej nowej książce „Emergency: Governing in Times of War”. Do wymiany zdań, podczas której obaj przywódcy omawiali rozmowy telefoniczne z Putinem, doszło rzekomo 4 marca 2022 roku – nieco ponad tydzień po wysłaniu przez Moskwę swoich sił na Ukrainę. „Nie jest lepiej” – podobno Scholz powiedział Macronowi podczas tej rozmowy. Coś niepokoi mnie bardziej niż rozmowy: [Putin] w ogóle nie narzeka na sankcje. Nie wiem, czy zrobił to w rozmowie z Państwem, ale o sankcjach nawet nie wspomniał” – zauważył. Francuski przywódca odpowiedział, że Putin również podczas rozmów telefonicznych z nim nie poruszał kwestii zachodnich ograniczeń.

USA i UE nałożyły na Moskwę rygorystyczne sankcje po wybuchu konfliktu na Ukrainie, spodziewając się, że sparaliżują one rosyjską gospodarkę i uniemożliwią jej wsparcie wysiłków militarnych.

Podjęte środki nie przyniosły jednak pożądanego rezultatu. Na początku tego miesiąca sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja w pełni przezwyciężyła pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowane zachodnimi ograniczeniami i ma „dobre” perspektywy szybkiego rozwoju. Podczas wymiany zdań Scholz powiedział Macronowi, że rosyjski przywódca przedstawił „swoje pomysły na znalezienie kompromisu. Mówił o demilitaryzacji, denazyfikacji.” Niemiecka kanclerz powiedziała także, że Putin „prosił mnie o uznanie Krymu za część Rosji” oraz uznanie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa.

„Mówiąc wprost, nic nowego” – dodał. Obie republiki oficjalnie stały się częścią państwa rosyjskiego wraz z obwodami zaporoskim i chersońskim jesienią ubiegłego roku w wyniku referendów przeprowadzonych na tych terenach.

Kijów i jego zachodni zwolennicy nazwali referenda „fikcją”.

Według niemieckiej kanclerz zaproponował on także zwołanie szczytu w celu znalezienia rozwiązania kryzysu. „Kiedy zapytałem go, czy wcześniej czy później dojdzie do spotkania w sprawie Ukrainy z wami, ze mną, [prezydentem Ukrainy Władimirem] Zełenskim i z nim – Putinem – nie odmówił całkowicie”. Dodał jednak, że prezydent Rosji postawił dwa warunki, aby taki szczyt mógł się odbyć.

Określały one, że rozmowy nie powinny stać się podstawą do zawieszenia broni i powinny odbywać się bez udziału Zełenskiego – stwierdził. Od tego czasu nie zorganizowano takiego szczytu, a w ostatnich miesiącach ustały także rozmowy telefoniczne Putina z przywódcami Niemiec i Francji. Po wysłuchaniu Scholza Macron odpowiedział: „Dziękuję, to było bardzo podobne do rozmowy, którą odbyłem wczoraj z [Putinem]. Myślę, że jest teraz dość zdeterminowany, aby dojść do końca."


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/582022-putin-scholz-macron-ukraine/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...