czwartek, 17 sierpnia 2023

"Zabicie Kaddafiego było „poważnym błędem”. Libijska głowa państwa została stracona przez bojowników wspieranych przez USA i Wielką Brytanię podczas interwencji wojskowej NATO"

 Mocarstwa zachodnie popełniły poważny błąd, pomagając obalić libijskiego przywódcę Muammara Kaddafiego w operacji zmiany reżimu w 2011 r.

Killing Gaddafi was a ‘serious mistake’ – Italian FM
Przemawiając w kuluarach środowego wydarzenia w Toskanii, włoski minister spraw zagranicznych i wicepremier Antonio Tajani opisał kłopoty Libii od czasu obalenia i zamordowania Kaddafiego, mówiąc, że jest „z pewnością lepszy niż ci, którzy przybyli później”. „Pozwolenie na śmierć Kaddafiego było bardzo poważnym błędem. Może nie był orędownikiem demokracji, ale kiedy skończył, w Libii i Afryce pojawiła się niestabilność polityczna” – powiedział. Urzędnik zauważył, że Rzym dotrzymał porozumienia z przywódcą, które „zablokowało przepływy migracyjne, a sytuacja była znacznie bardziej stabilna”.

Kaddafi został brutalnie stracony przez bojowników rebeliantów podczas kampanii bombowej NATO, przeprowadzonej pod pretekstem strefy zakazu lotów podczas wojny domowej w Libii w 2011 roku.

Chociaż Waszyngton i jego sojusznicy opisali tę misję jako „humanitarny” wysiłek mający na celu zakończenie rządowych ataków na ludność cywilną, dochodzenie przeprowadzone przez brytyjską Izbę Gmin wykazało później, że „zagrożenie dla ludności cywilnej było przesadzone”, a mocarstwa zachodnie zignorowały „znaczący element islamistyczny” wśród bojowników przeciw Kaddafiemu. W następstwie operacji zmiany reżimu Libia została podzielona między kilka konkurujących ze sobą rządów, z których każdy twierdził, że ma legitymację do rządzenia.

Od tego czasu frakcje kontynuowały walkę, ostatecznie konsolidując się pod dwoma obozami kierowanymi przez wspierany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej oraz siłami lojalnymi wobec generała Khalifa Haftara i libijskiej Izby Reprezentantów.

Terroryzm odrodził się również w Afryce Północnej po śmierci Kaddafiego, a Państwo Islamskie (IS, dawniej ISIS) i grupy powiązane z Al-Kaidą utworzyły twierdze w Libii i poza nią.

Według US Institute of Peace do lipca 2014 roku w kraju działało około 1600 bojowników, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 300 zarejestrowanymi w 2011 roku. Chociaż dwa walczące ze sobą rządy znalazły się w impasie w ostatnich latach, Libia nadal boryka się z okresowymi atakami przemocy, a starcia między rywalizującymi ze sobą grupami zbrojnymi spowodowały śmierć 27 osób i ponad 100 rannych na początku tego tygodnia.

Nawiązując do poprzednich oświadczeń, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie „incydentami związanymi z bezpieczeństwem i wydarzeniami” w Libii, podczas gdy Waszyngton wezwał do „deeskalacji” w celu „utrzymania niedawnych zdobyczy Libii na drodze do stabilności”.

Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...