Rosnące ceny amunicji oznaczają, że Zachód wydaje więcej pieniędzy na obronność, ale w rezultacie ma mniej zapasów, ostrzegł w sobotę przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer. Przedstawiciele NATO ostrzegali już wcześniej, że ukraińska armia zużywa więcej amunicji, niż Zachód jest w stanie wyprodukować.
„Ceny sprzętu i amunicji gwałtownie rosną. Obecnie płacimy coraz więcej za dokładnie to samo” – według Reutersa Bauer powiedział po spotkaniu szefów obrony NATO w Norwegii.
„Oznacza to, że nie możemy mieć pewności, że zwiększone wydatki na obronę rzeczywiście przełożą się na większe bezpieczeństwo” – dodał.
Wzrost cen wynika przede wszystkim ze zużycia przez ukraińskie wojsko pocisków artyleryjskich, w szczególności amunicji 155 mm do dział dostarczanych przez Zachód. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w lutym, że Kijów zużywa tę amunicję szybciej, niż Zachód jest w stanie ją zastąpić.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział wówczas, że amerykańscy doradcy instruowali ukraińskich dowódców, aby „kładli nacisk na dodatkowe szkolenie w zakresie manewrowania”, aby zachować kurczące się zapasy kal. 155 mm.
Nie jest jasne, ile takich pocisków Ukraina wystrzeliła dziennie od czasu rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim w czerwcu, ale Reuters podaje tę liczbę na 10 000, podczas gdy inne media sugerują od 3 000 do 8 000.
Bauer powiedział, że brak amunicji nie jest odpowiedzialny za lodowate tempo kontrofensywy.
Zamiast tego podkreślił gęstość rozmieszczonych przez Rosję pól minowych jako największe zagrożenie, przed którym stoją ukraińscy żołnierze.
Aby zaradzić niedoborom amunicji, Bauer wezwał sektor prywatny do zwiększenia produkcji.
„Długoterminowa stabilność musi zwyciężyć nad krótkoterminowymi zyskami” – powiedział.
„Jak widzieliśmy na Ukrainie, wojna jest wydarzeniem obejmującym całe społeczeństwo”.
Kiedy od lutego ubiegłego roku państwa NATO wysyłały na Ukrainę broń i amunicję o wartości dziesiątek miliardów dolarów, zachodni przywódcy nałożyli na Rosję drakońskie sankcje, próbując sparaliżować jej przemysł obronny.
Wysiłki te nie przyniosły oczekiwanego skutku, a urzędnicy amerykańscy podobno przyznają, że Rosja produkuje obecnie więcej rakiet niż przed rozpoczęciem konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/583095-nato-ammuniition-shortage-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz