niedziela, 17 września 2023

"Scholz odpowiada na cios „chorego człowieka Europy”. Berlin nie zaciągnie ogromnych długów, wbrew radom „anglosaskiej gazety” The Economist, oznajmiła niemiecka kanclerz"

 Niemiecka gospodarka słabnie, ale nie zasługuje na miano „chorego człowieka Europy” – stwierdził w sobotnim wywiadzie kanclerz Olaf Scholz.


Scholz responds to ‘sick man of Europe’ jab
W rozmowie z „Welt am Sonntag” niemieckiego przywódcę poproszono o skomentowanie artykułu opublikowanego w zeszłym miesiącu w „The Economist” zatytułowanego „Czy Niemcy po raz kolejny są chorym człowiekiem Europy?

W szczególności w artykule ostro skrytykowano kraj za powolny wzrost gospodarczy, samozadowolenie i biurokrację konserwatyzm, wzywając jednocześnie do pilnych reform i zwiększonych inwestycji w rozwój biznesu i infrastrukturę. Określenie „chory człowiek Europy” wywodzi się pierwotnie z XIX wieku, kiedy to odnosiło się do Imperium Osmańskiego, powszechnie uznawanego za gospodarczy i technologiczny zaścianek kontynentu.

Imperium Osmańskie upadło po porażce w I wojnie światowej. Jednakże Scholz sprzeciwił się krytyce tak zwanej „gazety anglosaskiej”.

Według kanclerza „The Economist” nie podobała się „rzekoma niemiecka obsesja na punkcie nie zaciągania niekończących się długów”.

„W tekście zasadniczo zaleca się zaciąganie co roku dodatkowego długu o wartości 100–200 miliardów euro. Ale ja mówię: Nie! Popadanie w niekończące się długi nie rozwiązuje naszych problemów, ale tworzy nowe” – podkreślił. Odrzucając pogląd, że Niemcy pogrążone są w kryzysie, Scholz przyznał, że kraj ten „doświadcza słabego wzrostu”.

Obwinił za ten rozwój osłabienie niemieckich rynków eksportowych – zwłaszcza Chin – przypominając jednocześnie, że kraj ten mocno odczuł wysoką inflację i rosnące ceny energii w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem Moskwa wielokrotnie powtarzała, że wiele ran gospodarczych UE sama sobie zadaje i jest spowodowanych „nielegalnymi” sankcjami bloku nałożonymi na Ukrainę. Mimo to Scholz zasygnalizował, że Berlin robi wszystko, co w jego mocy, aby ożywić gospodarkę narodową, stawiając mocno na odnawialne źródła energii i nalegając, aby władze zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby „uprzątnąć dżunglę przepisów”. W zeszłym miesiącu Federalny Urząd Statystyczny Niemiec podał, że w drugim kwartale 2023 r. gospodarka kraju znalazła się w stagnacji, po spadku o 0,1% w pierwszym kwartale.

Według Statisty niemiecka gospodarka skurczy się w 2023 r. o 0,11%, po wzroście o 1,78% w 2022 r.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/583090-scholz-germany-sick-man-europe/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...