Departament Obrony oznajmił, że Stany Zjednoczone mają zapewnić Ukrainie kolejną pomoc wojskową o wartości 600 milionów dolarów do wykorzystania w konflikcie z Rosją.
Według czwartkowego oświadczenia Pentagonu nowy pakiet będzie obejmował wyposażenie systemów obrony powietrznej, dodatkową amunicję do wielorakietowych wyrzutni rakiet HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 105 mm, narzędzia walki elektronicznej, amunicję burzącą do usuwania przeszkód oraz sprzęt do usuwania min. .
Pomoc jest udzielana za pośrednictwem Inicjatywy Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI), która umożliwia administracji Bidena nabywanie broni od przemysłu obronnego zamiast pozyskiwania jej z istniejących zapasów wojskowych USA.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w środę odwiedził Kijów, obiecał Ukrainie pomoc Waszyngtonu w wysokości 1 miliarda dolarów, w tym 665,5 miliona dolarów na dostawy wojskowe.
„Chcemy mieć pewność, że Ukraina ma wszystko, czego potrzebuje nie tylko do odniesienia sukcesu w kontrofensywie, ale [również] w dłuższej perspektywie” – powiedział Blinken dziennikarzom w Kijowie.
Tego samego dnia Pentagon ogłosił, że Kijów otrzyma kolejny amerykański sprzęt o wartości 175 milionów dolarów, w tym pociski ze zubożonego uranu do czołgów Abrams M-1. Według Politico dziesięć z 31 amerykańskich czołgów bojowych ma przybyć na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow stwierdził, że jest to „kryminalne posunięcie” Stanów Zjednoczonych. „To nie tylko krok eskalacyjny, ale odzwierciedlenie skandalicznego lekceważenia przez Waszyngton konsekwencji dla środowiska” użycia na polu bitwy pocisków ze zubożonego uranu.
Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow nazwał tę sytuację „bardzo złą wiadomością” i odniósł się do wzrostu liczby przypadków raka na terytorium byłej Jugosławii, gdzie podczas natowskiej kampanii bombardowań w 1999 r. użyto amunicji ze zubożonym uranem.
Pieskow powiedział także, że amerykańska armia kontynuuje działania pomoc dla Kijowa była oznaką zamiaru administracji Bidena dalszego „prowadzenia wojny z ostatnim Ukraińcem”.
We wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu trzech miesięcy kontrofensywy Ukraina straciła około 66 000 żołnierzy i 7600 sztuk ciężkiej broni, ale nie osiągnęła żadnych znaczących zysków.
Kijów do tej pory domagał się zajęcia kilku małych wiosek, ale znajdują się one w pewnej odległości od głównych rosyjskich linii obronnych.
Rosja wielokrotnie ostrzegała, że dostawy broni na Ukrainę przez USA i ich sojuszników jedynie przedłużą walki, ale nie przeszkodzi Moskwie w osiągnięciu celów operacji wojskowej.
Rosyjscy urzędnicy argumentują także, że dostarczanie broni, wymiana informacji wywiadowczych i szkolenie wojsk kijowskich już oznaczają, że kraje zachodnie de facto stały się stronami konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/582558-us-ukraine-aid-himars/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz