poniedziałek, 2 października 2023

"Najnowsza kontrola nastrojów pokazuje, że wśród Europejczyków maleje jednoznaczne poparcie dla Ukrainy"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, PAŹ 02, 2023 - 11:00 AM

Autor: Thomas Brooke via Remix News,



Mniej Europejczyków w pełni popiera dalsze wsparcie finansowe i humanitarne Ukrainy ze strony Unii Europejskiej niż na początku konfliktu, wynika z najnowszych danych Eurobarometru.

Zbiór ogólnoeuropejskich badań opinii publicznej przeprowadzanych regularnie w imieniu bloku pokazał, że poparcie wśród obywateli UE dla konfliktu na ich własnym podwórku maleje.

W kwietniu ubiegłego roku większość Europejczyków oświadczyła, że "całkowicie zgadza się" z otwarciem granic dla ukraińskich uchodźców, zapewnieniem pomocy humanitarnej tym, którzy pozostali w rozdartym wojną kraju i nałożeniem sankcji gospodarczych na Rosję po inwazji na Ukrainę dwa miesiące wcześniej.

Jednak kontrola nastrojów w sierpniu 2023 r. pokazuje, że żaden z tych wysiłków nie ma obecnie całkowitego poparcia większości obywateli UE.

Liczba osób, które w pełni aprobują udzielanie pomocy humanitarnej osobom dotkniętym wojną, spadła z 64 proc. w kwietniu ubiegłego roku do 47 proc. Poparcie dla przyjmowania ukraińskich uchodźców do Unii Europejskiej spadło z 55 proc. do 36 proc., a jednoznaczne poparcie dla kontynuacji sankcji gospodarczych wobec Moskwy spadło z 55 proc. do 46 proc.

Podobnie, tylko 26 procent Europejczyków całkowicie zgadza się z tym, że Unia Europejska udziela wsparcia finansowego Ukrainie, w porównaniu z 42 procentami, a mniej niż jedna czwarta (24 procent) całkowicie zgadza się z dostawami sprzętu wojskowego do Kijowa.

Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie powyższe kategorie, z wyjątkiem dostarczania sprzętu wojskowego, nadal cieszą się największym poparciem, biorąc pod uwagę tych, którzy opowiedzieli się za "raczej zgadzają się" w ankiecie, ale najnowsze sondaże pokazują niezaprzeczalny spadek jednoznacznego poparcia dla konfliktu, który szaleje od ponad 18 miesięcy bez rozwiązania.

Ukraina otrzymała ciężki cios na początku tego miesiąca, kiedy Polska, jeden z najbardziej zagorzałych sojuszników Kijowa w konflikcie z Rosją, ogłosiła, że nie będzie już dostarczać broni swojemu sąsiadowi, a zamiast tego skupi się na gromadzeniu własnej obrony narodowej.

I nie tylko w Europie zaczyna pojawiać się zmęczenie wśród elektoratu. Niedawny sondaż SSRS zlecony przez CNN ujawnił, że większość Amerykanów uważa, że Waszyngton powinien wycofać wsparcie finansowe dla Kijowa.

W sumie 55 procent respondentów stwierdziło, że Kongres USA nie powinien autoryzować dalszego finansowania Ukrainy, a 51 procent ankietowanych stwierdziło, że największy wkład NATO zrobił już wystarczająco dużo, aby pomóc temu krajowi.

Tylko 48 procent stwierdziło, że Stany Zjednoczone powinny robić więcej, znacznie mniej niż 62 procent odnotowanych w momencie wybuchu konfliktu w lutym ubiegłego roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...