poniedziałek, 2 października 2023

"Szokujący raport marynarki wojennej USA pokazuje, że zdolność Chin do budowy statków jest 232 razy większa niż USA."

 Niedawno wyciekły dane wywiadowcze z amerykańskiej marynarki wojennej pokazują, że zdolność Chin do budowy statków jest obecnie 232 razy wyższa niż USA, co jest bardzo niepokojącą statystyką, ponieważ marynarka wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) stara się rozszerzyć swój globalny zasięg.

Liczba ta pochodzi z wycieku slajdu informacyjnego z US Navy. Rzecznik marynarki wojennej potwierdził Fox News Digital, że slajd jest autentyczny.

Wynika z niego, że podczas gdy amerykańskie stocznie mają obecnie zdolność produkcyjną poniżej 100 000 ton, zdolności chińskich stoczni przekraczają 23,2 mln ton.

Rzecznik powiedział, że chociaż slajd oferuje pewien wgląd w potencjał stoczniowy kraju komunistycznego, nie należy go interpretować jako dokładnej oceny chińskiego komercyjnego przemysłu stoczniowego. Zamiast tego była to część większego ogólnego briefu przedstawiającego strategiczną konkurencję.

Chiny priorytetowo traktują zwiększanie swoich zdolności morskich. Obecnie szczyci się największą flotą na świecie i miała ponad 355 statków w swojej flocie od 2021 roku. Co więcej, prognozy Pentagonu szacują, że ich flota osiągnie 400 statków do 2025 r. i 440 statków do 2030 r. Natomiast Stany Zjednoczone mają flotę zaledwie 296 statków.

Jednakże, podczas gdy chińska flota może być największa na świecie, marynarka wojenna USA jest powszechnie uważana za najpotężniejszą na świecie. Mark Esper, ówczesny sekretarz obrony USA, powiedział w 2020 r., że nawet jeśli Ameryka przestanie dziś budować okręty, Chiny będą potrzebowały lat, aby osiągnąć punkt, w którym ich potęga morska będzie porównywalna z naszą. Wynika to z faktu, że marynarka wojenna USA ma lepsze możliwości technologiczne i doświadczenie.

W przemówieniu na imprezie Rand Corporation w 2020 roku Esper zauważył: "Numery statków są ważne, ale nie mówią całej historii".

Chiny wykorzystują swoją obecność morską do zastraszania sąsiadów

Kiedyś uważane za "zieloną marynarkę wojenną", która miała tendencję do trzymania się blisko swoich brzegów, Chiny jasno wyrażają zamiar rozszerzenia swojego zasięgu. Zwodował szereg ambitnych okrętów, w tym okręty desantowe i duże niszczyciele rakietowe.

Chiny ostatnio prężą muskuły marynarki wojennej w regionie, szczególnie wokół Tajwanu, który Pekin uważa za swoje terytorium. Chiny zapowiedziały, że pewnego dnia go przejmą, w razie potrzeby używając siły. Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało o rosnących wtargnięciach chińskich okrętów i samolotów bojowych. W ciągu 24 godzin na początku tego miesiąca tajwańskie Ministerstwo Obrony wykryło 10 okrętów wojennych i 68 samolotów wokół wyspy. Jednym z uczestniczących w akcji okrętów był chiński lotniskowiec Shandong.

Niektórzy analitycy uważają, że ruch ten jest częścią szerszego wysiłku Chin mających na celu przeciwdziałanie wpływom amerykańskim w regionie Azji i Pacyfiku, zauważając, że Chiny przeprowadziły swoje największe gry wojenne wokół Tajwanu po podróży Nancy Pelosi do Tajpej w sierpniu ubiegłego roku, kiedy była jeszcze spikerką Izby. W kwietniu tego roku przeprowadzono kolejne ćwiczenia wojskowe symulujące okrążenie wyspy.

Chiny starają się również wzmocnić miejsca, w których mogą zatankować swoje statki błękitnowodne i uzupełnić zapasy, gdy są daleko od kontynentu. Część tego nacisku na dostęp do portu sprawiła, że pomogli zbudować bazę marynarki wojennej w Kambodży i szukali posterunków wojskowych jeszcze dalej, na przykład na atlantyckim wybrzeżu Afryki. Obecnie mają tylko jedną operacyjną zamorską bazę morską, w Rogu Afryki w Dżibuti.

Raport Fundacji Obrony Demokracji ostrzega: "Rosnący globalny zasięg PLA i odpowiednia zdolność do prowadzenia szerszego zakresu misji, w tym ograniczonych działań wojennych, niesie ze sobą poważne ryzyko dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Indo-Pacyfiku, a także na innych teatrach operacyjnych".

Sekretarz obrony Filipin Gilberto Teodoro Jr. ostrzegł, że świat musi przeciwstawić się ekspansji terytorialnej, którą Chiny próbują na Morzu Południowochińskim, nazywając kraj tyranem i oskarżając je o wysyłanie łodzi "milicji morskiej" i naruszenie ich terytorium. Wierzy, że nie zatrzymają się, dopóki nie zapanują nad "całym Morzem Południowochińskim".


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...