środa, 25 października 2023

"Zaginione plemię Izraela: Jak bojownicy z Indii trafili na linię frontu w wojnie z Hamasem"

Około 5000 żydowskich imigrantów Kuki i Mizo wróciło do swojej ojczyzny po „tysiącach” i wielu jest przekonanych, że do końca obecnej wojny zarówno Izrael, jak i Bnei Menasze przejdą głębokie zmiany

Lost tribe of Israel: How fighters from India ended up at the front lines in the war against Hamas

Żołnierz armii izraelskiej Natanel Touthang został ranny w ubiegłą środę po trafieniu odłamkiem pocisku rzekomo wystrzelonego przez Hezbollah na granicy Izraela z Libanem.

Został ewakuowany do szpitala Rambam w Hajfie i leczony z powodu „lekkich” obrażeń dłoni i oczu. Oczywiście nie jest to odosobniony przypadek konfliktu, w którym w ciągu nieco ponad dwóch tygodni zginęło ponad 5 000 osób, a około 20 000 zostało rannych.

Jednakże 26-letni Touthang nie jest zwykłym izraelskim żołnierzem, ponieważ urodził się w Phailen, dzielnicy Churachandpur w Manipurze w Indiach.

Kilka lat temu wraz z rodziną przeprowadził się do Izraela i później otrzymał obywatelstwo. Obrażenia Touthanga to pierwszy taki incydent w tej wojnie z udziałem członka Bnei Menashe – społeczności z północno-wschodnich stanów Manipur i Mizoram w Indiach, której członkowie znajdują się obecnie na linii frontu dla Izraela, ich nowo odkrytej ojczyzny. Zaginione plemię Izraela: Jak bojownicy z Indii trafili na linię frontu w wojnie z Hamasem Ranny żołnierz Kuki Bnei Menashe, Natanel Touthang, w Izraelu © Degel Menashe

Zaginione plemię Izraela

Bnei Menashe to społeczność Żydów Kuki i Mizo z Manipur i Mizoram.

Jego populacja, licząca około 10 000 mieszkańców, jest równo podzielona między Izrael i Indie.

Ludzie ze społeczności twierdzą, że należą do jednego z 12 Zaginionych Plemion Izraela. W Indiach od około tysiąclecia istnieje wiele społeczności żydowskich, a Indie są krajem, w którym społeczność ta nie była prześladowana.

Żydzi z Cochin to najstarsza grupa Żydów, ale obecnie tylko 26 z nich mieszka w południowoindyjskim stanie Kerala.

Wielu wyemigrowało do finansowej stolicy Indii, Bombaju, gdzie dołączyło do innych członków społeczności, głównie Żydów z Bene Izrael i Żydów z Bagdadi.

Inne miejsca w Indiach zamieszkane przez Żydów to Goa i Madras (obecnie Chennai). W szczytowym okresie pod koniec lat czterdziestych społeczność żydowska w Bombaju liczyła prawie 30 000 osób.

Obecnie pozostało mniej niż 4000; większość wyemigrowała do Izraela w latach pięćdziesiątych. Bnei Menasze twierdzą, że należą do pozostałości „zaginionego” plemienia biblijnego.

Etnografowie i genetycy twierdzą, że to twierdzenie jest wysoce dyskusyjne.

Niemniej jednak połowa plemienia żyje w Izraelu jako Żydzi, a druga w północno-wschodnich Indiach.

Nie są etnicznie Hindusami, ale grupą tybeto-birmańską zwaną Mizos w indyjskim stanie Mizoram i Kukis w sąsiednim stanie Manipur.

Do czasu przybycia Imperium Brytyjskiego do północno-wschodnich Indii stanowili tradycyjne społeczeństwo plemienne wyznające własną religię. Pod koniec XX wieku grupy te uległy prozelityzmowi, ale gdy zapoznały się z Biblią, niektórzy dostrzegli podobieństwa z ich starą religią

. Zaczęli wierzyć, że Manasia, czyli Manmasi, ich pierwotny mesjasz, był biblijnym Manassesem (po hebrajsku Menasze), synem Józefa.

Wierzyli, że pochodzą od plemienia nazwanego jego imieniem, jednego z dziesięciu plemion, które zniknęły po podboju Izraela przez Imperium Asyryjskie w 722 roku p.n.e.

RT
RT
RT

Brak komentarzy:

"USA tuszujące ukraiński terroryzm – Moskwa Zachód nie chce powstrzymywać swoich ukraińskich „marionetek” od ataków na ludność cywilną, powiedział ambasador Anatolij Antonow"

  Brak reakcji Stanów Zjednoczonych na niedawny śmiertelny ostrzał rosyjskiego miasta Biełgorod pokazuje chęć wybielenia zbrodni Ukrainy na ...