środa, 25 października 2023

"Zaginione plemię Izraela: Jak bojownicy z Indii trafili na linię frontu w wojnie z Hamasem"

Około 5000 żydowskich imigrantów Kuki i Mizo wróciło do swojej ojczyzny po „tysiącach” i wielu jest przekonanych, że do końca obecnej wojny zarówno Izrael, jak i Bnei Menasze przejdą głębokie zmiany

Lost tribe of Israel: How fighters from India ended up at the front lines in the war against Hamas

Żołnierz armii izraelskiej Natanel Touthang został ranny w ubiegłą środę po trafieniu odłamkiem pocisku rzekomo wystrzelonego przez Hezbollah na granicy Izraela z Libanem.

Został ewakuowany do szpitala Rambam w Hajfie i leczony z powodu „lekkich” obrażeń dłoni i oczu. Oczywiście nie jest to odosobniony przypadek konfliktu, w którym w ciągu nieco ponad dwóch tygodni zginęło ponad 5 000 osób, a około 20 000 zostało rannych.

Jednakże 26-letni Touthang nie jest zwykłym izraelskim żołnierzem, ponieważ urodził się w Phailen, dzielnicy Churachandpur w Manipurze w Indiach.

Kilka lat temu wraz z rodziną przeprowadził się do Izraela i później otrzymał obywatelstwo. Obrażenia Touthanga to pierwszy taki incydent w tej wojnie z udziałem członka Bnei Menashe – społeczności z północno-wschodnich stanów Manipur i Mizoram w Indiach, której członkowie znajdują się obecnie na linii frontu dla Izraela, ich nowo odkrytej ojczyzny. Zaginione plemię Izraela: Jak bojownicy z Indii trafili na linię frontu w wojnie z Hamasem Ranny żołnierz Kuki Bnei Menashe, Natanel Touthang, w Izraelu © Degel Menashe

Zaginione plemię Izraela

Bnei Menashe to społeczność Żydów Kuki i Mizo z Manipur i Mizoram.

Jego populacja, licząca około 10 000 mieszkańców, jest równo podzielona między Izrael i Indie.

Ludzie ze społeczności twierdzą, że należą do jednego z 12 Zaginionych Plemion Izraela. W Indiach od około tysiąclecia istnieje wiele społeczności żydowskich, a Indie są krajem, w którym społeczność ta nie była prześladowana.

Żydzi z Cochin to najstarsza grupa Żydów, ale obecnie tylko 26 z nich mieszka w południowoindyjskim stanie Kerala.

Wielu wyemigrowało do finansowej stolicy Indii, Bombaju, gdzie dołączyło do innych członków społeczności, głównie Żydów z Bene Izrael i Żydów z Bagdadi.

Inne miejsca w Indiach zamieszkane przez Żydów to Goa i Madras (obecnie Chennai). W szczytowym okresie pod koniec lat czterdziestych społeczność żydowska w Bombaju liczyła prawie 30 000 osób.

Obecnie pozostało mniej niż 4000; większość wyemigrowała do Izraela w latach pięćdziesiątych. Bnei Menasze twierdzą, że należą do pozostałości „zaginionego” plemienia biblijnego.

Etnografowie i genetycy twierdzą, że to twierdzenie jest wysoce dyskusyjne.

Niemniej jednak połowa plemienia żyje w Izraelu jako Żydzi, a druga w północno-wschodnich Indiach.

Nie są etnicznie Hindusami, ale grupą tybeto-birmańską zwaną Mizos w indyjskim stanie Mizoram i Kukis w sąsiednim stanie Manipur.

Do czasu przybycia Imperium Brytyjskiego do północno-wschodnich Indii stanowili tradycyjne społeczeństwo plemienne wyznające własną religię. Pod koniec XX wieku grupy te uległy prozelityzmowi, ale gdy zapoznały się z Biblią, niektórzy dostrzegli podobieństwa z ich starą religią

. Zaczęli wierzyć, że Manasia, czyli Manmasi, ich pierwotny mesjasz, był biblijnym Manassesem (po hebrajsku Menasze), synem Józefa.

Wierzyli, że pochodzą od plemienia nazwanego jego imieniem, jednego z dziesięciu plemion, które zniknęły po podboju Izraela przez Imperium Asyryjskie w 722 roku p.n.e.

RT
RT
RT

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...