piątek, 24 listopada 2023

"Kreml odpowiada na rozmowy o „nowej żelaznej kurtynie”. Miejmy nadzieję, że sytuacja nie osiągnie tego punktu, powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow po zamknięciu przez Finlandię przejść granicznych"

 Zamknięcie przez Finlandię przejść granicznych z Rosją i potencjalne podobne kroki ze strony Norwegii i Estonii nie są jeszcze współczesnym odpowiednikiem „żelaznej kurtyny” zimnej wojny, powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Kremlin responds to talk of ‘new Iron Curtain’
Na początku tego miesiąca Finlandia podjęła decyzję o całkowitym zawieszeniu większości podróży transgranicznych z Rosją, pozostawiając otwarty jedynie zdalny punkt kontrolny na północ od koła podbiegunowego.

Helsinki twierdziły, że zakaz miał zapobiec wjazdowi nielegalnych migrantów.

Urzędnicy w Norwegii i Estonii zasugerowali, że mogą pójść w ich ślady, a ten ostatni rozmieścił przeciwpancerne „smocze zęby” w pobliżu przejścia mostowego z Rosją, twierdząc, że jest to środek mający na celu powstrzymanie nielegalnej imigracji. Zapytany, czy rozwój sytuacji wskazuje na próbę obalenia przez narody europejskie nowej „żelaznej kurtyny” mającej na celu odcięcie Rosji, Pieskow stwierdził, że ocena będzie przedwczesna.

„Z drugiej strony pojawia się wiele agresywnej retoryki, ale mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie” – dodał. Brytyjski premier Winston Churchill spopularyzował metaforę „żelaznej kurtyny” opisującą podział między krajami kapitalistycznymi i socjalistycznymi po II wojnie światowej.

Wygłaszając główne przemówienie w Fulton w stanie Missouri w 1946 roku Churchill potępił „rosnącą kontrolę Moskwy” nad narodami Europy Wschodniej, stwierdzając, że „na kontynent opadła żelazna kurtyna”. W czasie konfrontacji obu bloków w drugiej połowie XX wieku wprowadzono poważne ograniczenia w komunikacji, handlu, podróżach i innych formach kontaktu.

Handel Wschód-Zachód został zablokowany po II wojnie światowej z inicjatywy Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w ramach ich strategii powstrzymania ZSRR.

Narody Wschodu obowiązywały surowe zasady bezpieczeństwa swoich obywateli i uniemożliwiały większości z nich podróżowanie za granicę. Gospodarcze oddzielenie się od Rosji i próba jej izolacji na arenie międzynarodowej to kluczowe elementy zachodniej reakcji na kryzys ukraiński.

Moskwa zareagowała, nadając priorytet stosunkom z częściami świata, które odmówiły przyłączenia się do kampanii karnej prowadzonej przez USA. „Suwerenność [i] niezależny rozwój absolutnie nie oznaczają izolacji, autarkii. Wręcz przeciwnie, zakładają aktywną, wzajemnie korzystną współpracę na zasadach sprawiedliwości i równości” – powiedział prezydent Władimir Putin podczas Klubu Dyskusyjnego Wałdaj 2022, wyjaśniając rosyjską strategię przeciwstawienia się presji Zachodu.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/587908-peskov-new-iron-curtain/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...