Media Ynet podały, że obywatele Rosji i innych byłych republik radzieckich mogą teraz zgłaszać przypadki antysemityzmu za pośrednictwem specjalnej infolinii utworzonej przez izraelski rząd. Inicjatywa pojawia się niecały miesiąc po zamieszkach antyżydowskich w rosyjskim obwodzie dagestańskim.
Niepokoje w mieście Machaczkała wybuchły po rozpoczęciu konfliktu między Izraelem a Hamasem w październiku i obejmowały szturm protestujących na lokalne lotnisko w poszukiwaniu przylotów z Tel Awiwu.
Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził następnie, że napięcia zostały wywołane przez ukraińskie i zachodnie agencje wywiadowcze.
W środę Ynet poinformował, że biuro „Native” w biurze premiera Izraela uruchomiło infolinię, która jest odpowiedzialna za komunikację ze społecznościami żydowskimi w byłych republikach radzieckich.
Według izraelskich mediów ludzie mogą zgłaszać antysemickie groźby, ataki i propagandę za pośrednictwem komunikatorów Telegram i WhatsApp.
W artykule zacytowano izraelskich urzędników, którzy powiedzieli, że nie zaobserwowali żadnego namacalnego wzrostu antysemityzmu w byłych republikach radzieckich, zauważając, że dotychczas skupiano się głównie na mediach społecznościowych.
Rząd izraelski obawia się, że rozpowszechnianie takich narracji w Internecie może potencjalnie doprowadzić do powtórzenia się wydarzeń w Machaczkale, wyjaśnił Ynet.
Według władz rosyjskich od czasu zamieszek, które miały miejsce w zeszłym miesiącu, zatrzymano ponad 200 uczestników zamieszek.
Zamieszki miały miejsce na lotnisku w Machaczkale, gdzie tłum wdarł się do terminalu, a następnie wdarł się na pas startowy, próbując „skontrolować” przylatujący samolot z Tel Awiwu.
Tłum reagował na pogłoski krążące w mediach społecznościowych i komunikatorach, według których do stolicy Dagestanu mieli przybyć „izraelscy uchodźcy” uciekający przed konfliktem z Palestyną.
Setki ludzi blokowało pas startowy na kilka godzin, przesłuchując przypadkowe osoby, próbując ustalić, czy są to Izraelczycy.
Po ciężkich starciach władzom udało się rozproszyć uczestników zamieszek, a ponad 20 osób, w tym kilku funkcjonariuszy policji, odniosło obrażenia.
Komentując zamieszki, Putin stwierdził, że „inspirowanie wydarzeń w Machaczkale za pośrednictwem portali społecznościowych, w tym z terytorium Ukrainy, stanowili agenci zachodnich służb specjalnych”.
Inni rosyjscy urzędnicy wskazywali już wcześniej na kanał telegramu „Utro Dagestan” (Poranek Dagestan), który ich zdaniem był powiązany z ukraińskim wywiadem.
Od tego czasu Telegram zablokował kanał ze względu na podżeganie do przemocy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/587907-media-israel-hotline-ex-ussr-anti-semitism/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz