środa, 6 grudnia 2023

"Wenezuela dodaje do swojej mapy sporny region bogaty w ropę Spółki energetyczne powinny rozpocząć poszukiwania w „naszej Gujanie Esequibie” – powiedział prezydent Nicolas Maduro"

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro pokazał zaktualizowaną mapę przedstawiającą bogate w zasoby terytorium sporne z sąsiednią Gujaną jako część Wenezueli.


Venezuela adds disputed oil-rich region to its map

Maduro powiedział we wtorek, że mapa obejmująca prowincję „Gujana Esequiba” zostanie opublikowana i rozpowszechniona w szkołach i na uniwersytetach. Zdaniem prezydenta ustawa o utworzeniu nowej prowincji została już skierowana do parlamentu. Obszar, który Gujana nazywa „Essequibo”, jest kością niezgody między obydwoma krajami od XIX wieku. W 1899 r. amerykański arbitraż przydzielił ten region Gujanie, wówczas kolonii brytyjskiej, ale Wenezuela nigdy nie przyjęła tej decyzji.

W 2018 r. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skierował spór do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), a w kwietniu organ z siedzibą w Hadze stwierdził, że jest właściwy w tej sprawie. W niedzielę referendum w Wenezueli przyniosło zdecydowaną większość poparcia rządu Maduro w sprawie statusu „Gujany Esequiby”.

Głosowanie potwierdziło, że Caracas powinno odrzucić decyzję arbitrażową z 1899 r., a także jurysdykcję MTS w tej sprawie.

Zatwierdziła także plan przyznania obywatelstwa wenezuelskiego mieszkańcom terytorium administrowanego przez Gujanę.

Państwowe przedsiębiorstwa Wenezueli „natychmiast… rozpoczną wydawanie koncesji na poszukiwanie i eksploatację ropy, gazu i kopalń w naszej Gujanie Esequiba” – powiedział Maduro. Wszelkie inne firmy działające na tym obszarze będą miały trzy miesiące na wycofanie się z tego terytorium – wyjaśnił, dodając, że utworzona zostanie strefa integralnej obrony „Guayana Esequiba”.

Konsorcjum pod przewodnictwem amerykańskiej firmy Exxon Mobil rozpoczęło pod koniec 2019 r. produkcję ropy naftowej u wybrzeży Gujany na podstawie licencji wydanej przez rząd Gujany, a eksport rozpocznie się w przyszłym roku. Później we wtorek prezydent Gujany Irfaan Ali powiedział, że Maduro okazuje „rażące lekceważenie” MTS, który w zeszłym tygodniu stwierdził, że zakazał Wenezueli podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu zmianę status quo w regionie. „Siły Obronne Gujany są w stanie najwyższej gotowości… Wenezuela wyraźnie ogłosiła, że jest krajem wyjętym spod prawa” – oznajmił Ali. Dodał, że w środę rano kraj skontaktuje się w sprawie rozwoju sytuacji z Radą Bezpieczeństwa ONZ i MTS. Ali zwrócił się także do zagranicznych firm działających w Gujanie, mówiąc, że „nasz przekaz jest bardzo jasny, wasze inwestycje są bezpieczne”, podkreślając, że Georgetown ma wsparcie społeczności międzynarodowej w sporze z Caracas.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/588594-venezuela-maduro-guyana-ali/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...