poniedziałek, 11 grudnia 2023

"Wielka Brytania dostarczy Ukrainie okręty marynarki wojennej. Brytyjskie Ministerstwo Obrony planuje przekazać dwa okręty przeciwminowe Royal Navy w ramach nowej koalicji morskiej"

 Wielka Brytania zapewni Ukrainie dwa statki do usuwania min w ramach nowej koalicji morskiej, ogłosiło Ministerstwo Obrony tego kraju. Nowa inicjatywa, obejmująca także Norwegię, ma mieć charakter długoterminowy i ma na celu uczynienie kijowskiej marynarki wojennej „bardziej interoperacyjną z NATO”.

UK to provide Ukraine with navy ships
Wielka Brytania jest jednym z najzagorzalszych sojuszników Ukrainy od czasu eskalacji konfliktu z Rosją w lutym 2022 r., zapewniając swojemu wojsku szerokie dostawy broni i szkolenia.

Według ministerstwa Londyn przeznaczył już na ten cel około 4,6 miliarda funtów (5,7 miliarda dolarów). Londyn początkowo przekaże dwa okręty przeciwminowe (MCMV) klasy Sandown z krajowej floty Royal Navy.

Oczekuje się, że oficjalne oświadczenie zostanie ogłoszone przez sekretarza obrony Granta Shappsa później w poniedziałek. „Łowcy min dostarczą Ukrainie niezbędne zdolności, które pomogą ratować życie na morzu i otworzą ważne szlaki eksportowe” – powiedział wcześniej. Według oświadczenia ministerstwa Londyn i Oslo mają nadzieję, że ukraińska marynarka wojenna będzie „bardziej kompatybilna z zachodnimi sojusznikami, bardziej interoperacyjna z NATO”. Shapps dodał, że nowa koalicja morska uruchomi kilka kolejnych inicjatyw, aby zapewnić „trwałe zaangażowanie wojskowe we wsparcie Ukrainy”. Rosja wielokrotnie powtarzała, że żadna wielkość zachodniego wsparcia wojskowego nie zmieni przebiegu konfliktu.

Moskwa konsekwentnie ostrzegała też, że tego typu dostawy stwarzają ryzyko bezpośredniej konfrontacji NATO z Rosją. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wielokrotnie podkreślało również, że Ukraina ustawiła wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego przestarzałe radzieckie miny morskie, z których część po odkotwiczeniu przez sztormy unosiła się na otwartych wodach.

W lipcowym oświadczeniu rosyjscy wojskowi ostrzegli, że wzdłuż szlaków żeglugowych w północno-zachodniej części Morza Czarnego znaleziono zabłąkaną ukraińską amunicję. „Niekompetencja i brak odpowiedzialności ze strony Marynarki Wojennej Ukrainy doprowadziły do sytuacji, w której niezidentyfikowana liczba min dryfuje… po Morzu Czarnym, stwarzając ciągłe zagrożenie dla żeglugi” – czytamy w oświadczeniu. Według szacunków rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wiosną ubiegłego roku kijowska marynarka wojenna od początku konfliktu podłożyła co najmniej 420 takich min. W kwietniu 2022 r. tureckie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że po odkryciu pływającej miny musi wysłać elitarne zespoły nurków obrony podwodnej (SAS) w rejon u wybrzeży prowincji Izmir w Turcji.

Nieco wcześniej zniszczono dwie pozornie bezdomne miny w pobliżu Cieśniny Bosfor oraz w pobliżu granicy państwa z Bułgarią.

Mniej więcej w tym samym czasie Rumunia zgłosiła podobne znalezisko w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego. Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski oskarżył Rosję o to, co określił jako „stworzenie największego zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego od czasów II wojny światowej” poprzez układanie min jako „de facto broń masowego działania”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/588864-uk-to-give-ukraine-two-navy-ships/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...