wtorek, 26 grudnia 2023

"Wielka Brytania wyśle okręt wojenny do Gujany .Oczekuje się, że statek Royal Navy, uzbrojony w armatę 30 mm i kontyngent piechoty morskiej, zakotwiczy u wybrzeży"

 Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania do Gujany okrętu „dyplomacji obronnej” w ramach wsparcia dla byłej kolonii w niedawno wznowionym sporze granicznym z sąsiednią Wenezuelą – poinformował w niedzielę państwowy nadawca BBC.

UK to deploy warship to Guyana – BBC
Morski statek patrolowy HMS Trent „odwiedzi regionalnego sojusznika i partnera Wspólnoty Narodów, Gujanę, pod koniec tego miesiąca w ramach serii działań w regionie” – nadawca zacytował wypowiedź rzecznika Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Stosunki Gujany z Wenezuelą znalazły się pod napięciem na początku grudnia, kiedy Caracas odnowiło swoje roszczenia w sprawie spornego regionu Essequibo.

Napięcia wokół obszaru bogatego w ropę i minerały istnieją od XIX wieku.

W 1899 r. arbitraż amerykański przydzielił to terytorium ówczesnej kolonii brytyjskiej – decyzji Wenezueli nigdy nie uważała za uzasadnioną. Wyniki referendum przeprowadzonego 3 grudnia potwierdziły decyzję prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o odrzuceniu orzeczenia z 1899 r. i jakiejkolwiek jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sporu, a także poparły plany zapewnienia obywatelstwa wenezuelskiego mieszkańcom Essequibo.

Następnie wysłał wojska na granicę w pobliżu Essequibo, czyli „Guayana Esequiba”, jak Caracas określa to terytorium. Maduro i prezydent Gujany Irfaan Ali zgodzili się na rozmowy i 14 grudnia na Saint Vincent i Grenadynach podpisali Deklarację z Argyle.

Porozumienie stanowi, że obie strony będą powstrzymywać się od dalszej eskalacji konfliktu „słowami lub czynami”.

Powołano wspólną komisję, a oba rządy planują spotkać się ponownie za trzy miesiące, aby omówić wszelkie nowe kwestie związane ze sporem. Podsekretarz Wielkiej Brytanii ds. Ameryk David Rutley odwiedził Georgetown 18 grudnia, obiecując Gujanie „jednoznaczne wsparcie” i obiecując „zapewnić utrzymanie integralności terytorialnej Gujany”. Minister spraw zagranicznych Wenezueli Yvan Gil Pinto nazwał tę wizytę próbą „destabilizacji regionu”. Ostro skrytykował to posunięcie w serwisie X (dawniej Twitterze), mówiąc, że „byłe imperium najeźdźców i zniewalających, które nielegalnie okupowało terytorium Guayana Esequiba i działało w umiejętny i podstępny sposób przeciwko interesom Wenezueli, nalega na interwencję w sporze terytorialnym, który sami stworzyli.”


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/589665-uk-warship-venezuela-guyana-feud/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...