poniedziałek, 15 stycznia 2024

"Pekin z zadowoleniem przyjmuje stanowisko Moskwy w sprawie Tajwanu Doceniamy rosyjski sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy niepodległości samorządnej wyspy, stwierdził chiński dyplomata"

 Pekin docenia stanowisko Moskwy w sprawie Tajwanu, stwierdziło w poniedziałek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, komentując reakcję Rosji na sobotnie wybory na samorządnej wyspie.


Beijing welcomes Moscow’s stance on Taiwan
W głosowaniu zwyciężyła Lai Ching-te, kandydatka na prezydenta rządzącej Partii Demokratycznej Postępu.

Komentując sobotni wynik, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że „sprzeciwia się jakiejkolwiek formie niepodległości Tajwanu” i wezwało „wszystkie obce siły do powstrzymania się od prowokacyjnych działań” w regionie. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning zapytany o oświadczenie podczas konferencji prasowej powiedział, że stanowisko to zostało docenione i wymienił wiele innych krajów i organizacji międzynarodowych o podobnym stanowisku. To jest głos sprawiedliwości i pokoju społeczności międzynarodowej.

Uosabia szeroki konsensus w sprawie zdecydowanej obrony Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych norm stosunków międzynarodowych” – stwierdziła.
Siły nacjonalistyczne uciekły na Tajwan w 1949 r., po zwycięstwie komunistów w chińskiej wojnie domowej.

Rząd wyspy jest wspierany przez USA, jednak w 1979 roku Waszyngton przeniósł uznanie dyplomatyczne z Tajpej na Pekin jako jedynego przedstawiciela Chin w ramach normalizacji stosunków z PRL. Tymczasem prezydent USA Joe Biden odszedł od amerykańskiej polityki „strategicznej dwuznaczności” wobec Tajwanu, publicznie oznajmiając, że siły zbrojne USA będą bronić wyspy.

Deklarowaną polityką Pekinu jest dążenie do pokojowego zjednoczenia, ale Pekin nie wyklucza użycia siły w przypadku formalnej deklaracji niepodległości. Niektórzy komentatorzy zarzucają Waszyngtonowi, że traktował Tajwan jako niepodległy kraj, zapraszając jego urzędników na międzynarodowe wydarzenia organizowane przez USA oraz wysyłając na wyspę oficjalne i nieoficjalne delegacje.

Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen Hadley i były zastępca sekretarza stanu James Steinberg przybyli w niedzielę do Tajpej, aby spotkać się z obecną prezydent Tsai Ing-wen i innymi przywódcami politycznymi. Mao podkreślił, że Pekin uważa wybory na Tajwanie za „sprawę wewnętrzną” Chin i sprzeciwia się „ingerencji” Stanów Zjednoczonych.

Wynik głosowania również w żaden sposób nie zmienił statusu terytorium – dodała.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/590665-china-russia-taiwan-election/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...