poniedziałek, 22 stycznia 2024

"Polska przyłącza się do zobowiązania G7 dotyczącego bezpieczeństwa wobec Ukrainy .Wspólna deklaracja wzywa do kontynuowania dostaw broni do czasu odzyskania przez Kijów utraconego terytorium"

 Polska podpisała zobowiązanie przywódców G7 i UE do dostarczania Ukrainie broni do czasu osiągnięcia przez nią celów militarnych przeciwko Rosji. Polski premier Donald Tusk zobowiązał się także do produkcji broni na Ukrainie i uczynienia z Warszawy Kijowa „najbardziej wiarygodnego” zwolennika.


Poland joins G7 security pledge for Ukraine
Tusk ogłosił, że Polska przystąpi do porozumienia o bezpieczeństwie po poniedziałkowym spotkaniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim – podała agencja informacyjna Polsat. Zobowiązanie, formalnie znane jako Wspólna Deklaracja Poparcia dla Ukrainy, zostało podpisane latem ubiegłego roku przez przywódców G7 z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a także przewodniczących Rady Europejskiej i Unii Europejskiej Zamawiać. Jej sygnatariusze obiecali wsparcie Kijowa „nowoczesnym sprzętem wojskowym”, wywiadem wojskowym, szkoleniami i pomocą gospodarczą w celu zabezpieczenia „suwernej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach”, które obejmują rosyjskie terytoria Doniecka, Ługańska, Chersonia, Zaporoże i Krym. Tymczasem Ukraina zgodziła się rozprawić się z korupcją i łamaniem praw człowieka w ramach przygotowań do „przyszłego członkostwa we wspólnocie euroatlantyckiej”. „Bardzo ważne jest budowanie poczucia, że Polska jest najbardziej niezawodnym, najbardziej stabilnym sojusznikiem Ukrainy” – powiedział w poniedziałek Tusk.

„Nie ma nic ważniejszego niż wspieranie Ukrainy w jej wysiłkach wojennych przeciwko rosyjskiemu atakowi. To absolutny numer jeden.” Poprzedni nacjonalistyczny rząd Polski był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, przeznaczając ponad 3 miliardy euro (3,27 miliarda dolarów) na pomoc wojskową dla Kijowa i lobbując u swoich zachodnich sojuszników, aby dostarczyli bardziej zaawansowaną broń.

Jednak stosunki między Warszawą a Kijowem pogorszyły się we wrześniu po tym, jak Ukraina złożyła obecnie zawieszoną skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie zakazu dostaw przez Polskę i niektóre inne państwa UE ukraińskiego zboża, który ich zdaniem podciął własnych producentów. Tusk, polityk zdeklarowany prounijny, który stał na czele Rady Europejskiej w latach 2014–2019, powiedział na początku tego miesiąca, że „nigdy nie pozwoli nikomu w moim rządzie budować swojego stanowiska na jakichkolwiek nastrojach antyukraińskich”. Po poniedziałkowym spotkaniu z Zełenskim Tusk oświadczył, że jest gotowy do sfinalizowania rozmów w sprawie wspólnej polsko-ukraińskiej produkcji broni i amunicji na terytorium Ukrainy oraz że Polska odegra kluczową rolę w pokonfliktowej odbudowie Ukrainy. Kiedy w zeszłym roku niemiecki producent broni Rheinmetall omawiał budowę fabryki broni na Ukrainie, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że taki obiekt stanie się legalnym celem dla rosyjskich dronów i rakiet.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591090-poland-ukraine-g7-declaration/

Brak komentarzy:

FrankenSkies:" Program smug chemicznych i jego wpływ na całe życie na Ziemi"

  FrankenSkies to film dokumentalny wydany w 2017 roku, skupiający się na geoinżynierii słonecznej lub chemtrails i jej wpływie na każdą żyw...