wtorek, 23 stycznia 2024

"Państwo UE może pozwolić cudzoziemcom służyć w siłach zbrojnych.Niemieckie wysiłki na rzecz wzmocnienia Bundeswehry zostały udaremnione przez powolne tempo rekrutacji"

 Według gazety Rheinische Post niemiecki minister obrony Boris Pistorius jest skłonny rozważyć włączenie do sił zbrojnych kraju obcokrajowców, aby zaradzić niedoborom siły roboczej.


EU state could let foreigners serve in armed forces – media
W zeszłym roku Pistorius przyznał, że niemiecka armia Bundeswehra ma problemy z pozyskiwaniem nowych rekrutów.

Berlin dąży do przebudowy swoich sił zbrojnych w następstwie konfliktu między Rosją a Ukrainą. Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronę, aby pomóc w modernizacji Bundeswehry, która od dawna spotyka się z twierdzeniami o braku zasobów i odpowiedniego finansowania.

Chcąc zwiększyć spadającą liczbę pracowników, Pistorius oświadczył, że jest skłonny rozważyć poszerzenie rekrutacji o osoby nieposiadające niemieckiego paszportu. „Nie bylibyśmy pierwszymi siłami zbrojnymi w Europie, które by to zrobiły” – powiedział Pistorius według niedzielnego „Rheinische Post”.

„W kraju są ludzie, którzy w drugim lub trzecim pokoleniu mieszkają w Niemczech, ale nie mają jeszcze obywatelstwa niemieckiego”. Inicjatywa zyskała wsparcie ze strony Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), wchodzącej w skład trójstronnego rządu koalicyjnego Niemiec, a także bloku opozycyjnego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU). „W poszukiwaniu odpowiednich młodych ludzi, gotowych służyć w szeregach Bundeswehry, musimy w zasadzie być przygotowani na myślenie w znacznie bardziej europejskiej skali” – cytowała Marie-Agnes Strack-Zimmerman, szefowa Komisji Obrony Bundestagu jak powiedział. „Z tą kwestią wiąże się pomysł, że żołnierze nieposiadający niemieckiego paszportu mogą go szybko uzyskać poprzez służbę w Bundeswehrze” – dodała. Jednak Johann Wadephul, doradca ds. obronności frakcji CDU/CSU, przestrzegł, że propozycja wymaga doprecyzowania, zanim będzie mogła zostać formalnie wdrożona.

„Czy taka możliwość będzie dostępna tylko dla obywateli krajów UE i NATO, czy też dla innych?

Czy do tego konieczna jest biegła znajomość języka niemieckiego?” – zapytał, według „Rheinische Post”. Niemcy planują zwiększyć liczbę żołnierzy do 203 000 z obecnego poziomu około 181 000 do 2025 r., podało w zeszłym miesiącu DW.

Przemawiając w sierpniu w Stuttgarcie, Pistorius powiedział, że próby zwiększenia liczebności Bundeswehry są utrudniane przez powolną rekrutację oraz że do tego momentu aplikowało o 7% mniej potencjalnych rekrutów niż w tym samym okresie rok wcześniej.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591093-germany-foreign-nationals-armed-forces/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...