Jeden z dwóch sędziów Sądu Najwyższego, którzy będą orzekać w sprawie wniosku Juliana Assange'a o powstrzymanie jego ekstradycji do USA, reprezentował brytyjską Tajną Służbę Wywiadowczą (MI6) i Ministerstwo Obrony.
(Artykuł Marka Curtisa i Johna McEvoya przedrukowany z DeclassifiedUK.org)
Sędzia Jeremy Johnson był również specjalnie sprawdzonym adwokatem, dopuszczonym przez władze brytyjskie do dostępu do ściśle tajnych informacji.
Johnson zasiądzie z Dame Victorią Sharp, swoją starszą sędzią, aby zdecydować o losie współzałożyciela WikiLeaks. W przypadku ekstradycji Assange'owi grozi maksymalny wyrok 175 lat pozbawienia wolności.
Jego prześladowania przez władze USA były na polecenie waszyngtońskich służb wywiadowczych i bezpieczeństwa, z którymi Wielka Brytania utrzymuje głębokie relacje.
Kariera dziennikarska Assange'a została naznaczona ujawnieniem brudnych sekretów amerykańskich i brytyjskich instytucji bezpieczeństwa narodowego. Teraz staje przed sędzią, który działał na rzecz niektórych z tych samych agencji państwowych i otrzymał od nich poświadczenie bezpieczeństwa.
Podobnie jak w przypadku poprzednich sędziów, którzy orzekali w sprawie Assange'a, budzi to obawy o instytucjonalny konflikt interesów.
Nie jest jasne, ile dokładnie Johnson otrzymał za swoją pracę dla departamentów rządowych. Z dokumentów wynika, że w 2018 r. otrzymał podwójne wynagrodzenie od Rządowego Departamentu Prawnego za swoje usługi. Suma wyniosła ponad 55 000 funtów.
Briefing MI6
Sędzia Johnson został zastępcą sędziego Sądu Najwyższego w 2016 r., a pełnoprawnym sędzią w 2019 r. W jego biografii czytamy, że "często działał w sprawach dotyczących policji i departamentów rządowych".
Jako adwokat w 2007 r. reprezentował MI6 jako obserwator podczas śledztwa w sprawie śmierci księżnej Diany i Dodiego Al Fayeda.
Johnson współpracował z Robinem Tamem QC, wcześniej opisywanym przez katalogi prawnicze jako adwokat, który "wykonuje ogromną ilość często wrażliwej pracy" dla rządu Wielkiej Brytanii.
Johnson został wyznaczony do "zasiadania na przesłuchaniu"
W tym czasie źródła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych nie były w stanie przypomnieć sobie "poprzedniej sytuacji, kiedy MI6 wyznaczyło prawników do śledztwa".
MI6 było podobno "tak zaniepokojone możliwymi rewelacjami" podczas śledztwa, że Johnson został wyznaczony do "udziału w przesłuchaniu".
Podobno otrzymał on raport od MI6 przed rozpoczęciem śledztwa i miał za zadanie zapewnić "taką pomoc, jakiej może wymagać koroner".
Obrona ministerstwa
Johnson co najmniej dwukrotnie reprezentował również brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD).
W 2013 r. reprezentował departament podczas głośnego śledztwa Al-Sweady'ego, które dotyczyło zarzutów, że "brytyjscy żołnierze torturowali i bezprawnie zabijali irackich więźniów" w 2004 r.
Prawnicy Ministerstwa Obrony stwierdzili, że zarzuty wobec Iraku są "produktem kłamstw", a ci, którzy je wysuwają, "są winni przestępczego spisku".
Johnson argumentował, że istnieją "przekonujące, obszerne i niezależne dowody kryminalistyczne", aby obalić sprawę. Pięcioletnie śledztwo, które kosztowało około 25 milionów funtów, oczyściło brytyjskich żołnierzy z zarzutów.
Johnson reprezentował również Ministerstwo Obrony w 2011 roku, w sprawie apelacyjnej przeciwko Shaunowi Woodowi, żołnierzowi Królewskich Sił Powietrznych (RAF).
Wood rok wcześniej wygrał sprawę, domagając się odszkodowania przeciwko Ministerstwu Obrony, argumentując, że jego stan neurologiczny podobny do choroby Parkinsona był spowodowany narażeniem na rozpuszczalniki organiczne podczas służby w RAF.
Sędzia przychylił się do roszczenia Wooda przeciwko Ministerstwu Obrony, które przyznało się do naruszenia obowiązków, ale zaprzeczyło, że spowodowało to szkodę, której się domagał.
"Najwyższe poświadczenie bezpieczeństwa"
Johnson został mianowany przez prokuratora generalnego na "specjalnego adwokata" około 2007 roku. Są to specjalnie sprawdzeni adwokaci, którzy działają w celu wysłuchania tajnych dowodów w sądzie niejawnym.
Specjalni adwokaci "muszą przejść i uzyskać Rozszerzoną Weryfikację (najwyższy poziom poświadczenia bezpieczeństwa rządu królewskiej) przed mianowaniem" – stwierdzają wytyczne rządowe.
Opracowana weryfikacja jest wymagana w przypadku osób, które mają "częsty i niekontrolowany dostęp do aktywów ŚCIŚLE TAJNYCH lub wymagają jakiegokolwiek dostępu do materiałów kodowych ŚCIŚLE TAJNE".
W 2016 roku Johnson występował jako specjalny adwokat w sprawie Abdela Hakima Belhadża, obywatela Libii, który oskarżył rząd Wielkiej Brytanii i MI6 o udział w porwaniu jego i jego ciężarnej żony, Fatimy Bouchar.
Rząd Wielkiej Brytanii przeprosił później za swoje działania, które przyczyniły się do wydania, przetrzymywania i torturowania Belhaja i Bouchara.
WikiLeaks opublikowało poufne dokumenty na temat stosowania przez USA i Wielką Brytanię "wydania w trybie nadzwyczajnym" podczas wojny z terroryzmem.
W 2013 roku Johnson znalazł się wśród 57 specjalnych adwokatów, którzy skrytykowali ustawę o sprawiedliwości i bezpieczeństwie, która stanowiła, że brytyjskie "sądy mogą... wysłuchanie dowodów zatajonych przed jedną ze stron – i ich prawników – ze względów bezpieczeństwa narodowego".
Prawnicy nazwali reformę "fundamentalnie niesprawiedliwą" i "odejściem od fundamentalnej zasady naturalnej sprawiedliwości, którą wszystkie strony mają prawo zobaczyć i zakwestionować".
Sharp i Johnson
Głównym sędzią w sprawie ekstradycji Assange'a w Sądzie Najwyższym jest Dame Victoria Sharp, przewodnicząca King's Bench Division, która została mianowana w 2019 r. przez ówczesną premier Theresę May.
Odtajnione wykazało, że Sharp ma powiązania rodzinne z Partią Konserwatywną.
Sharp i Johnson orzekali w innych głośnych sprawach sądowych. W 2022 r. oddalili wniosek o kontrolę sądową dotyczący masowego gromadzenia i udostępniania danych przez GCHQ, MI5 i MI6.
Wydali również wyroki przeciwko ekstradycji. W 2023 roku Sharp i Johnson orzekli przeciwko ekstradycji Brytyjczyka do USA za oszustwo kryptowalutowe, argumentując, że "możliwe jest ściganie go w Wielkiej Brytanii".
Działanie na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i policji
Wielka Brytania wyraziła zgodę na ekstradycję Assange'a do USA, która wynika z próby ukarania i uciszenia Assange'a przez Waszyngton, była udzielana przez kolejnych ministrów spraw wewnętrznych.
Johnson reprezentował Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2012 r. w sprawie dotyczącej wniosku o azyl złożonego przez imigranta, który wcześniej był poddawany torturom w Angoli.
Ministrem spraw wewnętrznych była wówczas Theresa May, która jako premier zezwoliła na operację przejęcia Assange'a z ambasady Ekwadoru w Londynie w kwietniu 2019 r.
"Johnson działał również dla Metropolitan Police w wielu kontrowersyjnych sprawach"
Johnson reprezentował również Policję Metropolitalną w wielu kontrowersyjnych sprawach dotyczących policji politycznej i domniemanej nielegalnej inwigilacji.
Policja poprowadziła "Operację Pelikan", tajny plan przejęcia Assange'a z jego azylu w ambasadzie Ekwadoru.
Johnson reprezentował również policję West Midlands w śledztwie w sprawie katastrofy na stadionie piłkarskim Hillsborough i zamachów bombowych w pubach w Birmingham w 1974 roku. To ostatnie doprowadziło do niesłusznego uwięzienia sześciu mężczyzn za zabicie 21 osób przez bombę podłożoną przez IRA.
Johnson został niedawno mianowany sędzią Trybunału ds. Uprawnień Dochodzeniowo-Śledczych, który bada skargi "dotyczące korzystania z inwazyjnych uprawnień, takich jak podsłuchiwanie telefonów przez służby wywiadowcze, organy ścigania i władze publiczne".
Czytaj więcej na: DeclassifiedUK.org
Przet;lumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz