sobota, 9 marca 2024

"Chiny chcą Rosji na rozmowach pokojowych na Ukrainie . Pekin podobno powiedział urzędnikom UE, że bez Moskwy nie można omawiać żadnego porozumienia"

 Chiny i Szwajcaria pracują za kulisami, aby zaprosić Rosję do proponowanych rozmów prowadzonych przez Szwajcarię, których celem jest zakończenie walk między Kijowem a Moskwą, donosi w piątek South China Morning Post, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.


China wants Russia at Ukraine peace talks – media
W zeszłym miesiącu Szwajcaria ogłosiła plany zorganizowania szczytu pokojowego „do lata”.

Nie podano jeszcze konkretnej daty. Nie ujawniono także liczby potencjalnych uczestników.

Ukraina wskazała jednak, że Rosję można zaprosić jedynie pod warunkiem, że z góry zgodzi się na szereg warunków wstępnych. Według tego portalu wysłannik Chin do Eurazji Li Hui powiedział urzędnikom UE, że szczyt „nie może być konferencją, w ramach której powstaje plan wciskany Rosjanom do gardła”.

Źródła podały dalej publikacji, że zarówno Chiny, jak i Szwajcaria podzielają „pragmatyczny” pogląd, że negocjacje nie powinny być tylko formalnością. W odróżnieniu od wielu krajów Zachodu Pekin nie obarcza Moskwy winą za wybuch działań wojennych w lutym 2022 roku i podkreśla, że konflikt można zakończyć jedynie drogą dyplomacji. „Im wcześniej rozpoczną się rozmowy, tym szybciej nastanie pokój” – powiedział dziennikarzom chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas wydarzenia KPCh w Pekinie w czwartek.

Dodał, że „brak rozmów pokojowych… może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu”. W lutym 2023 roku Chiny zaproponowały 12-punktowy plan działania na rzecz pokoju.

Kijów odrzucił tę inicjatywę. Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski upierał się z kolei, że porozumienie może opierać się wyłącznie na 10-punktowej „formule pokojowej”, którą zaprezentował pod koniec 2022 roku. Moskwa odrzuciła warunki Zełenskiego jako nierealistyczne, argumentując, że nigdy nie odda Krymu, który dołączył do Rosji w 2014 r., ani czterech byłych obwodów Ukrainy, które uczyniły to samo we wrześniu 2022 r. Ukraina i jej zachodni zwolennicy uznali referenda akcesyjne za „fikcję” i oskarżyli Rosję o nielegalną okupację ukraińskich ziem. Powiedzieli później, że pokój można osiągnąć jedynie na warunkach Kijowa. W styczniu 2024 roku ambasador Rosji w Szwajcarii Siergiej Garmonin powiedział lokalnym mediom, że szczyt pokojowy bez udziału Rosji byłby „skazany na porażkę”.

Moskwa utrzymuje, że jest otwarta na negocjacje, ale na akceptowalnych warunkach. Według „South China Morning Post” chiński wysłannik Li powiedział swoim unijnym odpowiednikom, że Moskwa ma dwa warunki wstępne do rozmów – zakończenie dostaw zachodniej broni na Ukrainę i uchylenie dekretu Zełenskiego z 2022 r., stwierdzającego, że negocjacje z Putinem są „niemożliwe”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593984-china-pushes-ukraine-russia-talks/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...