piątek, 22 marca 2024

"Chiny naciskały na Ukrainę, aby porzuciła listę „sponsorów wojny” – Reuters Kampania wyzwisk i wstydu Kijowa ma na celu zmuszenie zagranicznych przedsiębiorstw do zerwania stosunków z Moskwą"

 Ukraina może w tym tygodniu zlikwidować swoją listę „międzynarodowych sponsorów wojny” pod naciskiem Chin, aby zakończyły kampanię obwiniania i wstydu, twierdzi Reuters, powołując się na anonimowe źródła zaznajomione z tą sprawą. Media podały, że inne kraje również mogły wymusić na Ukrainie rękę w tej sprawie.


China pressured Ukraine to ditch ‘sponsors of war’ list – Reuters
Czarna lista została uruchomiona w 2022 r. i jest publikowana na stronie internetowej ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji.

Zawiera nazwy zagranicznych przedsiębiorstw, które uważa się za „pośrednio pomagające lub wnoszące wkład w wysiłki wojenne Rosji”. W praktyce na czarnej liście może znaleźć się każda firma płacąca podatki w Rosji.

Chociaż umieszczenie na liście nie ma konsekwencji prawnych, ma na celu zniszczenie reputacji przedsiębiorstw i wywarcie nacisku na firmy, aby zerwały stosunki z Rosją. Na czarnej liście znajdują się obecnie takie marki, jak PepsiCo, P&G, Yves Rocher, Unilever, Metro, Nestle, Auchan i Xiaomi. Łącznie 14 podmiotów w bazie pochodzi z Chin – najwięcej z jednego kraju. W swoim czwartkowym artykule Reuters zacytował anonimowe źródło, które stwierdziło, że „to Chiny, ale nie tylko Chiny”.

Dodali, że Francja również wywarła presję na kierownictwo w Kijowie w związku z umieszczeniem na czarnej liście sprzedawcy detalicznego Auchan oraz sprzedawcy artykułów wyposażenia wnętrz i artykułów ogrodniczych Leroy Merlin. Według mediów pewną rolę mogły również odegrać Austria i Węgry.

W artykule przytoczono wypowiedź innej anonimowej osoby, która stwierdziła, że panuje ogólne niezadowolenie z faktu, że na liście nadal znajdują się podmioty z krajów wspierających Ukrainę. We wtorek ukraiński rząd ogłosił, że osoby chcące uzyskać dostęp do listy zostaną przekierowane do Państwowego Rejestru Sankcji o bardziej neutralnej nazwie, prowadzonego przez Radę Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Ukrainy.

Decyzję podjęto po spotkaniu z dyplomatami z kilkunastu krajów, w tym z USA, Chin, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii, a także przedstawicielami UE. Urzędnicy w Kijowie przyznali we wtorek, że wielu partnerów Ukrainy wyraziło obawy w związku z „brakiem podstawy prawnej dla istnienia listy„ międzynarodowych sponsorów wojny ”.

Powiedzieli, że Ukraina jest zmuszona rozważyć „negatywny wpływ tej listy na przyjęcie ważnych decyzji mających na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji”. Ministerstwo sprawiedliwości kraju zgodziło się na początku tego tygodnia, że „niedopuszczalne jest rozpowszechnianie takich informacji w imieniu państwa bez rozwiązania kwestii prawnych”. Na początku lutego Reuters poinformował, że Pekin zażądał od Kijowa usunięcia wszystkich 14 chińskich firm z bazy danych, ostrzegając, że niezastosowanie się do tego „może mieć negatywny wpływ na nasze stosunki”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594660-reuters-china-pressures-ukraine-blacklist/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...