Wielka Brytania i inni sojusznicy NATO powinni rozważyć wcielenie obywateli do wojska, aby przeciwstawić się rzekomemu zagrożeniu ze strony Rosji, powiedział łotewski minister spraw zagranicznych The Telegraph w opublikowanym w sobotę wywiadzie.
Łotwa ponownie wprowadziła obowiązkową służbę wojskową na początku tego roku w odpowiedzi na konflikt rosyjsko-ukraiński, w związku z dążeniem Rygi do zwiększenia liczebności swojej „aktywnej i gotowej rezerwy”.
Zaktualizowane przepisy nakładają na wszystkich obywateli Łotwy płci męskiej w wieku od 18 do 27 lat obowiązek odbycia jednego roku stażu pracy, w tym również osoby mieszkające za granicą.
Zapytany, czy Wielka Brytania i inne kraje powinny pójść w ich ślady, Krisjanis Karins powiedział: „Zdecydowanie zalecamy to. Rozwijamy i udoskonalamy system tego, co nazywamy totalną obroną, angażując wszystkie części społeczeństwa obywatelskiego.
Łotewski dyplomata nalegał także, aby Londyn zwiększył wydatki na obronę do 3% produktu krajowego brutto, określając to posunięcie jako „nieuniknione”.
Zdaniem ministra państwa NATO powinny rozważyć model „obrony totalnej”, w ramach którego można by potencjalnie wezwać dużą liczbę żołnierzy-obywateli w krótkim czasie.
Łotwa zapożyczyła elementy z fińskiego systemu poboru do wojska, co „może być bardzo dobrym modelem dla wielu z nas” – stwierdziła Karins, dodając, że Finlandia ma małą stałą armię, „ale bardzo dużą, bardzo dobrze wyszkoloną” w czasie wojny rezerwy, „aby mogli z łatwością wezwać 250 000 wyszkolonych żołnierzy”.
W styczniu szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii Patrick Sanders wezwał do „szkolenia i wyposażenia” ludności cywilnej do potencjalnego powołania w przypadku bezpośredniego konfliktu z Rosją. Jednak brytyjski premier Rishi Sunak upierał się, że nie ma planów wprowadzenia poboru do wojska.
Pod koniec 2023 r. brytyjska armia, marynarka wojenna i siły powietrzne liczyły 184 865 pracowników w czynnej służbie, co stanowi najniższy wynik od zakończenia wojen napoleońskich.
Liczba żołnierzy w armii spadła z ponad 100 000 w 2010 r. do 75 983 pod koniec ubiegłego roku.
Łotwa wraz z Estonią i Litwą znajduje się na pierwszej linii frontu konfrontacji Zachodu z Moskwą od czasu rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.
Była republika radziecka, która ma 284-kilometrową granicę z Rosją, dołączyła do UE i NATO w 2004 r. i zniosła pobór do wojska w 2006 r.
Łotewskie siły zbrojne służyły w wyprawach zagranicznych pod dowództwem USA, w tym w Kosowie, Afganistanie i Iraku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/594367-latvia-uk-nato-conscription-russia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz