wtorek, 12 marca 2024

"Rosja, Chiny i Iran rozpoczynają wspólne ćwiczenia morskie Okręty wojenne trzech krajów będą przeprowadzać ćwiczenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na morzu"

 Okręty marynarki wojennej Rosji, Chin i Iranu biorą w tym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Arabskim, wychodząc z portu Chah Bahar w Zatoce Omańskiej.


Russia, China and Iran launch joint naval exercise
Gry wojenne – Morski Pas Bezpieczeństwa – odbędą się w dniach 12–15 marca i wezmą w nich udział statki i samoloty z trzech krajów.

W charakterze obserwatorów obecni są wysłannicy armii Azerbejdżanu, Indii, Kazachstanu, Omanu, Pakistanu i Republiki Południowej Afryki. „Praktyczna część ćwiczeń odbędzie się na wodach Morza Arabskiego, a konkretnie w Zatoce Omańskiej” – podało w poniedziałkowym oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Głównym celem manewrów jest zapewnienie bezpieczeństwa morskiej działalności gospodarczej”. Rosyjski kontyngent biorący udział w ćwiczeniach tworzą dwa okręty Floty Pacyfiku, krążownik rakietowy typu Sława Wariag i fregata klasy Udaloj Marszałek Szaposznikow.
Według chińskiego Ministerstwa Obrony Marynarka Wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wysłała niszczyciel rakietowy Urumqi, fregatę rakietową Linyi i statek zaopatrzeniowy Dongpinghu. Irańska marynarka wojenna dostarcza kilka helikopterów i kilkanaście statków różnej wielkości. Morski pas bezpieczeństwa powstał w 2019 roku jako wspólne przedsięwzięcie Moskwy, Pekinu i Teheranu.

Chiny opuściły ćwiczenia w 2021 r., ale od tego czasu uczestniczyły we wszystkich ćwiczeniach. Podczas manewrów w 2023 r. trzy marynarki wojenne ćwiczyły razem żeglowanie w szyku, przeprowadzały dzienne i nocne testy artyleryjskie oraz symulowały uwalnianie zakładników ze statku wziętego przez piratów i udzielanie pomocy statkowi znajdującemu się w niebezpieczeństwie. Poligon znajduje się w pobliżu wejścia do Zatoki Perskiej, skąd pochodzi większość światowych dostaw ropy.

Po drugiej stronie Półwyspu Arabskiego, u wybrzeży Jemenu, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozmieścili wiele okrętów wojennych, aby powstrzymać Houthi przed utrudnianiem izraelskiego handlu morskiego.

Nie tylko nie udało im się to, ale od tego czasu Houthi dodali brytyjskie i amerykańskie statki handlowe do swojej listy celów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594107-ryssia-china-iran-naval-drills/

Brak komentarzy:

FrankenSkies:" Program smug chemicznych i jego wpływ na całe życie na Ziemi"

  FrankenSkies to film dokumentalny wydany w 2017 roku, skupiający się na geoinżynierii słonecznej lub chemtrails i jej wpływie na każdą żyw...