poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"Macron dostęp do „izolacji” Iranu Prezydent Francji potępił atak Teheranu na Izrael i dopuszczenie do zaostrzenia sankcji"

 Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zaostrzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Iran po jego weekendowym ataku na Izrael.

Macron calls for ‘isolation’ of Iran
W sobotę Teheran przeprowadził zmasowany nalot na terytorium Izraela w odpowiedzi na zamach bombowy na ambasadę Iranu w Damaszku, który miał miejsce na początku tego miesiąca.

Izrael ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył swojej roli w zamachu, ale minister obrony Yoav Gallant zasugerował później jego odpowiedzialność. W wywiadzie dla radia BFMTV i RMC Macron potępił reakcję Iranu, nazywając ją „nieproporcjonalną”. „Zamiast obrać za cel izraelskie interesy poza Izraelem, [Teheran] ścigał Izrael na jego ziemi i zaatakował z jego własnej ziemi, co jest pierwszym” – powiedział, zauważając, że naloty spowodowały „głębokie zerwanie” i tak już napiętych stosunków między obydwoma państwami Bliskiego Wschodu, torując drogę dalszym „niebezpiecznym reakcjom” po obu stronach. Macron powiedział, że społeczność międzynarodowa „zrobi wszystko, aby uniknąć eskalacji” konfliktu i nalegał, aby Izrael nie brał odwetu za pomocą środków militarnych.

Zamiast tego powiedział, że należy skupić się na „izolowaniu” Iranu i wezwał do wprowadzenia większej liczby sankcji wobec Teheranu, w tym „zwiększenia presji na jego działania nuklearne”, co jego zdaniem pomoże „znaleźć drogę do pokoju w regionie”. Iran uzasadnił sobotni atak powołując się na swoje prawo do samoobrony wynikające z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

Zobowiązała się również nie podejmować dalszych działań, chyba że Izrael uderzy ponownie, ale przestrzegła, że reakcja militarna spowoduje jeszcze większą eskalację.

Izrael nazwał Iran „największym zagrożeniem” dla pokoju w regionie i na świecie i wezwał do „bolesnych sankcji” na Teheran, w tym na jego przemysł nuklearny. Iran od dziesięcioleci jest przedmiotem różnych międzynarodowych sankcji w związku z obawami Zachodu, że jego program wzbogacania broni jądrowej ma na celu wyprodukowanie bomby atomowej.

Sankcje zostały nieco złagodzone w 2015 r., kiedy Teheran zgodził się na pewne ograniczenia programu w ramach irańskiego porozumienia nuklearnego, znanego oficjalnie jako Wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA), pomiędzy Iranem, USA, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją, Chinami i UE. Porozumienie zostało jednak udaremnione w 2018 r., gdy ówczesny prezydent Donald Trump jednostronnie się z niego wycofał i ponownie nałożył na Teheran stare sankcje.

Kilka prób wznowienia umowy w ostatnich latach zakończyło się niepowodzeniem.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/595983-macron-israel-iran-sanctions/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...