Jak podał w poniedziałek „The Times”, Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z Armenią w sprawie uruchomienia programu deportacji migrantów na wzór kontrowersyjnego porozumienia Londynu z Rwandą.
Według gazety dokumenty, które wyciekły, ujawniły, że rząd brytyjski rozpoczął „zakrojone na szeroką skalę poszukiwania” kolejnej osoby trzeciej po tym, jak plany deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy w celu rozpatrzenia spotkały się ze sprzeciwem w kraju i za granicą.
Jak podaje „The Times”, poza Armenią Londyn rozpoczął także rozmowy z Wybrzeżem Kości Słoniowej (Wybrzeżem Kości Słoniowej), Kostaryką i Botswaną.
Mówi się, że urzędnicy służby cywilnej testują kraje pod kątem kryteriów wykonalności, takich jak wielkość terytorium i liczba ludności.
W kwietniu 2022 r. Wielka Brytania osiągnęła pięcioletnie porozumienie z Rwandą, zgodnie z którym nielegalni imigranci będą wysyłani do tego państwa afrykańskiego w celu rozpatrzenia ich wniosków o azyl.
Ministrowie argumentowali, że plan zniechęci ludzi do podróżowania łodzią do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.
Jednak w czerwcu tego samego roku pierwszy lot został odwołany po interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).
Plan został również uznany za nielegalny przez sąd najwyższy Wielkiej Brytanii, który uznał, że Rwanda jest niebezpieczna dla deportowanych.
W poniedziałek brytyjski parlament ma debatować nad nowym projektem ustawy – ustawą o bezpieczeństwie Rwandy.
Rząd premiera Rishi Sunaka przedstawił propozycję pod koniec ubiegłego roku, aby zablokować dalsze skargi sądowe na ten program.
Ustawodawstwo spotkało się z silnym sprzeciwem w Izbie Lordów i Gmin, a rząd został oskarżony o naruszenie międzynarodowych przepisów dotyczących praw człowieka.
Biuro Sunaka podało w zeszłym tygodniu, że loty do Rwandy odbędą się wiosną, nie podając konkretnej daty.
Naród środkowoafrykański był miejscem ludobójstwa po wybuchu wojny domowej 30 lat temu. Według oficjalnych szacunków zginęło ponad milion osób.
Armenia to śródlądowy kraj na Kaukazie, który wcześniej był częścią Związku Radzieckiego.
Przez ostatnie dziesięciolecia była zaangażowana w długotrwały spór terytorialny z Azerbejdżanem o region Górskiego Karabachu, który zakończył się gwałtownymi starciami między obydwoma sąsiadami.
W 2023 roku Baku odzyskało kontrolę nad Górskim Karabachem, co spowodowało masowy exodus Ormian, którzy wcześniej stanowili większość etniczną na tym obszarze.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/595977-uk-deport-asylum-seekers-armenia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz