środa, 24 kwietnia 2024

"Urzędnicy Korei Północnej składają rzadką wizytę publiczną w Iranie Jak podała państwowa agencja informacyjna KCNA, delegacji przewodniczy minister handlu międzynarodowego Pjongjangu Yun Jong Ho"

 Jak podała państwowa agencja informacyjna KCNA, wpływowa delegacja Korei Północnej składa rzadką wizytę zagraniczną w Iranie. Ostatni raz urzędnicy z Pjongjangu odbyli publicznie ogłoszoną podróż do Teheranu w 2019 r.

North Korean officials make rare public visit to Iran
Według agencji delegacja, na której czele stoi minister ds. zewnętrznych stosunków gospodarczych Korei Północnej Yun Jong Ho, odleciała samolotem do Iranu we wtorek.

KCNA nie ujawniła dalszych szczegółów wizyty. W lutym przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un przesłał wiadomość gratulacyjną prezydentowi Iranu Ebrahimowi Raisiemu z okazji 45. rocznicy rewolucji islamskiej.

Kim wyraził pewność, że „tradycyjne stosunki przyjaźni i współpracy między naszymi dwoma krajami, ukształtowane na drodze wspólnej walki z imperializmem, będą się rozszerzać i rozwijać w różnych dziedzinach”. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział w ubiegły wtorek, że Waszyngton jest „niezwykle zaniepokojony” rzekomą współpracą między Teheranem a Pjongjangiem w zakresie rozwoju rakiet nuklearnych i balistycznych.

Obydwa kraje pozostają objęte surowymi sankcjami międzynarodowymi w związku ze swoimi programami zbrojeniowymi. W zeszłym tygodniu południowokoreańska agencja szpiegowska, Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS), oświadczyła, że „monitoruje, czy północnokoreańska technologia została uwzględniona w irańskich rakietach balistycznych wystrzelonych przeciwko Izraelowi, biorąc pod uwagę współpracę rakietową Północy i Iranu w przeszłości”. 13 kwietnia Teheran wystrzelił kilkaset rakiet i dronów w kierunku celów wojskowych w Izraelu w odpowiedzi na wcześniejszy atak na irański konsulat w Damaszku w Syrii, w wyniku którego zginęło dwóch generałów i kilku innych wyższych oficerów. Pjongjang spotkał się także z oskarżeniami Zachodu, że palestyńska grupa zbrojna Hamas, która ma powiązania z Iranem, użyła północnokoreańskiej broni w ataku na Izrael 7 października. KCNA odrzuciła wówczas te twierdzenia jako „bezpodstawną i fałszywą plotkę” mającą na celu „przerzucenie winy za kryzys na Bliskim Wschodzie spowodowany błędną polityką hegemoniczną [USA] na kraj trzeci”. Korea Północna i Iran zostały również oskarżone przez USA i ich sojuszników o dostarczanie Rosji pocisków artyleryjskich i dronów w ramach konfliktu z Ukrainą.

Pjongjang i Teheran zaprzeczyły tym roszczeniom, podczas gdy Rosja upierała się, że w swoich operacjach wojskowych opiera się na broni produkowanej w kraju.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596494-north-korea-iran-trade/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...