Stanowisko Chin wobec konfliktu na Ukrainie i bliskie związki z Rosją podają w wątpliwość ich stosunki z Niemcami i Europą, powiedział ambasador Berlina w Pekinie.
Od początku konfliktu Chiny zintensyfikowały handel z Rosją, nie potępiając jednak działań Moskwy, Patricia Flor powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla „South China Morning Post”.
„Dla Niemców i Europejczyków agresja Rosji jest zagrożeniem egzystencjalnym. To sąsiadująca z nami siła nuklearna, która właśnie najechała swojego sąsiada.
To naprawdę wstrząsnęło ludźmi” – powiedziała Flor serwisowi informacyjnemu.
„Sytuacja poddaje w wątpliwość stosunki Chin z Niemcami i Europą”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył w kwietniu wizytę w Chinach i spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem, który przedstawił cztery zasady mające zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie.
Wśród nich było żądanie, aby Zachód zaprzestał „dolewania oliwy do ognia”, co, jego zdaniem, położy podwaliny pod pokój.
Niemcy, członek NATO, wyrosły na głównego dostawcę sprzętu wojskowego i broni do Kijowa oraz szkoliły ukraińskich żołnierzy.
Według danych rządowych w latach 2022 i 2023 Berlin wydał około 6,6 miliarda euro (7,13 miliarda dolarów) na pomoc wojskową dla kraju.
Pekin upierał się, że pozostaje neutralny w konflikcie na Ukrainie i wielokrotnie wzywał do rozwiązania kryzysu w drodze negocjacji.
Flor stwierdził, że powiązania gospodarcze między Chinami a Rosją również „powodują wielkie zaniepokojenie” Niemiec, odnosząc się do rzekomych dostaw towarów i komponentów podwójnego zastosowania przez Chiny do Rosji.
Kraje zachodnie twierdzą, że towar może zostać wykorzystany przez wojsko rosyjskie.
W kwietniu Stany Zjednoczone oświadczyły, że są gotowe nałożyć wtórne sankcje na Pekin w związku z jego rzekomym wsparciem dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
Chiny zaprzeczają sprzedaży broni Rosji. W kwietniu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning nalegał, aby Chiny „regulowały eksport artykułów podwójnego zastosowania zgodnie z przepisami ustawowymi i wykonawczymi” i nalegał, aby „odpowiednie kraje” nie „oczerniały ani nie atakowały normalnych stosunków między Chinami a Rosją”.
Po wprowadzeniu sankcji wobec Rosji przez USA, UE i ich sojuszników Rosja przekierowała swoje przepływy handlowe na rynek Azji i Pacyfiku, przede wszystkim do Chin.
W 2023 r. handel między narodami osiągnął najwyższy w historii poziom 240 miliardów dolarów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/597514-china-germany-russia-flor-envoy/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz