sobota, 11 maja 2024

"Państwa UE aresztują ludzi za świętowanie zwycięstwa nad nazistami w czasie II wojny światowej Władze na Łotwie i w Niemczech potępiły 9 maja osoby pokazujące symbole radzieckie i rosyjskie"

 Łotewska policja zatrzymała w całym kraju 19 osób za eksponowanie zakazanych symboli radzieckich i rosyjskich podczas obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja – kiedy w Związku Radzieckim tradycyjnie odbywały się ceremonie upamiętniające II wojnę światową. Podobne sceny rozegrały się w Berlinie.

EU states arrest people for celebrating WW2 victory over Nazis
Media Jauns, powołując się na łotewską policję, poinformowały, że władze wszczęły dwa dochodzenia w sprawie „usprawiedliwiania ludobójstwa, zbrodni przeciwko pokojowi i zbrodni wojennych”. Według doniesień jeden mężczyzna został zatrzymany za „głośne słuchanie muzyki” pod pomnikiem Salaspils, na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego niedaleko Rygi.

RT Russian, powołując się na naocznego świadka, powiedział, że mężczyzna słuchał popularnej radzieckiej piosenki „Żurawli” (Żurawie), napisanej pod koniec lat 60. XX wieku i poświęconej poległym żołnierzom II wojny światowej.
Wśród innych naruszeń wykrytych przez łotewskich funkcjonariuszy na terenie całego kraju znalazły się próby złożenia kwiatów w miejscach zdemontowanych pomników wojennych oraz samochodów z symbolami sowieckimi. W innym miejscu Europy grupa motocyklistów ubranych w T-shirty i kamizelki z insygniami klubu motocyklowego „Nocne Wilki” przybyła w czwartek do Treptower Park w Berlinie, gdzie znajduje się główny pomnik wojny sowieckiej.

Według Bilda na miejscu znajdowały się duże siły policyjne, a funkcjonariusze sprawdzali ludzi pod kątem zakazanych symboli i strojów, w tym historycznych mundurów wojskowych i wstążki św. Jerzego.

Media podały, że łącznie zatrzymano dziesięć osób za różne przestępstwa. W artykule twierdzono, że niektórym osobom udało się przemycić zakazane przedmioty przez kordony policji, a niektórzy podobno także obrazili funkcjonariuszy. Komentując zakaz władz Berlina podczas środowej konferencji prasowej w Moskwie, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa określiła to jako kolejny przejaw zachodniej „kultury anulowania”. „Zakazują także śpiewania piosenek, które żołnierze Armii Czerwonej śpiewali podczas wyzwalania Berlina… Czy to normalne?” – zapytał dyplomata. Zacharowa dodała, że takie zakazy są prawdziwym obliczem „liberalnej demokracji”. Rzeczniczka MSZ wezwała władze Berlina do cofnięcia ograniczeń i „zaprzestania pisania historii na nowo”. Łotwa, Litwa i Estonia były kiedyś składowymi sowieckimi socjalistycznymi republikami ZSRR, lecz obecnie ten okres ich historii jest tam oficjalnie uważany za obcą okupację; w rezultacie obowiązują przepisy zakazujące większości symboli radzieckich.

Od czasu ogłoszenia niepodległości w 1991 r. trzy państwa bałtyckie usunęły wiele pomników związanych z II wojną światową. Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. wiele innych krajów europejskich nałożyło podobne ograniczenia, obejmujące również liczne symbole związane z Rosją.

Należą do nich flagi Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także łacińskie litery Z i V, które stały się symbolem kampanii wojskowej Moskwy przeciwko Ukrainie.

Wstążka Świętego Jerzego – popularny w ostatnich latach symbol obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji – jest również zakazana w wielu krajach Europy.


Przetlumaczono przez translator \google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597330-latvian-police-detentions-victory-day/

Brak komentarzy:

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...