Jak poinformował we wtorek serwis informacyjny Nau, powołując się na władze szwajcarskie, niektórzy Romowie nadużywają świadczeń socjalnych przyznanych przez Szwajcarię ukraińskim uchodźcom.
Romowie to grupa etniczna zamieszkująca cały świat od czasu ich migracji z Indii ponad 1000 lat temu.
Nie są oni uznawani za mniejszość narodową w Szwajcarii i według doniesień korzystają z tzw. „systemu statusu S” uruchomionego w tym kraju wkrótce po eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na początku 2022 r.
Status S przyznaje Ukrainie uchodźcom prawo do przedłużonego ruchu bezwizowego, zakwaterowania, opieki medycznej i innych świadczeń socjalnych.
Osoby ubiegające się o status S również nie muszą przechodzić zwykłej procedury ubiegania się o azyl.
Według raportu władze Berna zidentyfikowały co najmniej dziesięć rodzin romskich, które przebywają w mieście na podstawie nielegalnie uzyskanych ukraińskich paszportów.
Alexander Ott, szef policji imigracyjnej w Bernie, powiedział portalowi informacyjnemu, że same dokumenty były w rzeczywistości prawdziwe, ale ich właściciele nie mieli do nich żadnych praw.
„Odkryliśmy nieprawidłowości w dokumentach. Na przykład, jeśli prawo jazdy zawiera inne informacje niż paszport, często jest to wskazówka.
Albo jeśli ludzie nie będą mogli powtórzyć żadnych informacji zawartych w dokumentach” – wyjaśnił Ott.
Reto Kormann, rzecznik Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Migracji (SEM), powiedział portalowi informacyjnemu, że od marca 2023 r. jego agencja wykryła około 30 fałszywych ukraińskich dokumentów tożsamości służących do uzyskiwania świadczeń socjalnych i stwierdziła, że w kilku przypadkach zostały one wyprodukowane i sprzedane nielegalnie na Ukrainie.
Zauważył, że fałszywe dokumenty podróży i dokumenty tożsamości „nie są nowym zjawiskiem” w działalności SEM.
Jednakże przypadki, w których dokumenty są autentyczne, ale uzyskane nielegalnie, jak w przypadku Romów, były dotychczas nieliczne i dlatego trudniejsze do zbadania, dodał.
Urzędnicy zauważyli, że problem posługiwania się przez Romów fałszywymi ukraińskimi dokumentami tożsamości rozprzestrzenia się po całym kraju.
Georg Carl, szef wydziału ds. migracji we wschodnim kantonie Graubuenden, powiedział serwisowi informacyjnemu, że podejrzewa, że co najmniej połowa z około 470 osób o statusie S przebywających w regionie to Romowie.
I chociaż wiadomo, że na Ukrainie istnieją społeczności romskie, jest mało prawdopodobne, aby ci ludzie byli uchodźcami z konfliktu, ponieważ nie mówią ani po ukraińsku, ani po rosyjsku.
Na początku tego miesiąca, w odpowiedzi na skargi dotyczące podobnych problemów w kantonie St. Gallen, szwajcarscy parlamentarzyści Boris Tschirky i Benedikt Wuerth złożyli wniosek do Rady Federalnej o wprowadzenie zmian w systemie S, aby zaprzestać jego nadużyć.
Jednak propozycja nie została dotychczas zatwierdzona.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/597171-switzerland-roma-ukraine-passports/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz