Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. © Brooks Kraft LLC/Getty Images
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz był zbyt konserwatywny w swoich wysiłkach na rzecz wsparcia Ukrainy, stwierdził były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, argumentując, że pomoże to jedynie utrwalić konflikt Kijowa z Moskwą.
W niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego nadawcy N-tv Rasmussen, który przewodniczył blokowi wojskowemu pod przywództwem USA w latach 2009–2014, stwierdził, że konflikt na Ukrainie pokazał, że niektórzy członkowie NATO – zwłaszcza Niemcy – nie wyciągnęli wniosków z lekcji Zimna wojna.
Chociaż Berlin był największym zwolennikiem Ukrainy w UE, były szef NATO powiedział, że „w Niemczech było zbyt wiele wahań, jeśli chodzi o ważne decyzje dotyczące dostaw broni”, szczególnie w odniesieniu do dostaw czołgów Leopard.
Rasmussen skrytykował Scholza za niedostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. „Naprawdę nie rozumiem dlaczego. To wahanie daje [prezydentowi Rosji Władimirowi] Putinowi kolejną zachętę do kontynuowania wojny” – stwierdził.
Kontynuował, takie podejście nie doprowadzi do pokoju, ale raczej do „niekończącej się wojny”.
„Zauważyłem, że kanclerz Scholz chce być postrzegany jako kanclerz pokoju.
Ale muszę powiedzieć, że dalsze wahanie nie uczyni go kanclerzem pokoju… Zrobi z niego kanclerza wiecznej wojny.
Rasmussen zauważył, że Stany Zjednoczone dostarczyły Kijówowi rakiety ATACMS dalekiego zasięgu, które jego zdaniem będą „bardzo potężną bronią” w połączeniu z myśliwcami F-16, które mają przybyć jeszcze w tym roku.
„Musimy znieść wszelkie ograniczenia w dostawie broni. Zarówno pod względem rodzaju dostarczanej przez nas broni, jak i jej użycia” – stwierdził.
Scholz stwierdził, że jego niechęć do wysłania rakiet Taurus na Ukrainę wynika z chęci uniknięcia eskalacji konfliktu.
Argumentował także, że Berlin stałby się bezpośrednim uczestnikiem działań wojennych, gdyby użycie przez Kijów tych rakiet wymagało pomocy wojsk niemieckich.
Ukraina otrzymała już długoterminowe aktywa od kilku swoich zachodnich sponsorów, w tym Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.
Waszyngton niedawno zatwierdził użycie takiej broni do uderzenia w głąb terytorium Rosji w celu powstrzymania ofensywy Moskwy w obwodzie charkowskim.
W zeszłym miesiącu Ukraina również przeprowadziła atak ATACMS na rosyjski Krym, zabijając czterech cywilów i raniąc ponad 150. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potępił atak jako „całkowicie barbarzyński” i wzywał zachodnich dziennikarzy, aby zapytali swoje rządy, „dlaczego [zabijają] rosyjskie dzieci” .”
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz