Siły izraelskie interweniują w proteście ultraortodoksyjnych Żydów przeciwko obowiązkowej służbie zbrojnej @ Mostafa Alkharouf/Anadolu za pośrednictwem Getty Images
Izraelskie Siły Obronne (IDF) oświadczyły, że w niedzielę rozpoczną wysyłanie wstępnych projektów rozkazów do członków ultraortodoksyjnej społeczności charedim w kraju. Zwolnieni ze służby wojskowej od chwili powstania państwa żydowskiego charedim zostali dopuszczeni do rekrutacji do służby na mocy orzeczenia sądu w zeszłym miesiącu.
Rozkazy stanowią pierwszy krok w procesie selekcji przyszłorocznych rekrutów, wyjaśniła IDF we wtorkowym oświadczeniu.
„IDF pracuje nad rekrutacją ze wszystkich warstw społeczeństwa” – czytamy w oświadczeniu, dodając, że ultraortodoksi zostali powołani do służby „w świetle zwiększonych potrzeb operacyjnych w tym czasie [oraz] w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem”, przed którymi stoi kraj.
Izrael jest domem dla ponad miliona charedim. Znani z charakterystycznych czarnych strojów mężczyzn i nakryć głowy kobiet, charedim to religijni fundamentaliści, którzy starają się ograniczać swoje kontakty z bardziej świecką większością Żydów w Izraelu.
Służba wojskowa jest obowiązkowa dla większości obywateli Izraela, przy czym zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą służyć w IDF od 24 do 32 miesięcy, zwykle od 18 roku życia. Jednakże na mocy porozumienia z 1948 roku pomiędzy pierwszym premierem Izraela Davidem Ben-Gurionem a przywódcami charedim członkowie tej społeczności byli zwolnieni z obowiązkowej służby, jeśli zapisywali się do szkół religijnych, czyli jesziw.
Wstąpienie do jesziwy stało się przepustką do rezygnacji ze służby wojskowej dla charedim, którzy twierdzą, że życie wojskowe przeszkodzi im w studiowaniu Tory, zakłóci długie modlitwy i umożliwi kontakt z płcią przeciwną. Ponadto niektórzy charedim są antysyjonistami i twierdzą, że państwo Izrael pozostanie nielegalne aż do przyjścia mesjasza.
Zwolnienie to spowodowało tarcia między ortodoksyjnymi i świeckimi Żydami, przy czym ci ostatni byli wściekli, że muszą brać na siebie ciężar służby wojskowej, jednocześnie finansowając jesziwy ze swoich podatków.
Umowa z 1948 roku była kilkakrotnie przedłużana, aż do wygaśnięcia w zeszłym roku. Choć miał on zostać ponownie przedłużony, wybuch wojny między Izraelem a Hamasem ujawnił niedobory kadrowe w izraelskiej armii i skłonił Sąd Najwyższy kraju do ponownego zbadania status quo trwającego 76 lat.
Pod koniec czerwca sąd orzekł, że porozumienie jest niezgodne z prawem, a na początku tego miesiąca izraelski minister obrony Yoav Gallant ogłosił plany rozpoczęcia poboru kwalifikujących się członków charedim.
Według sądu obecnie żyje 63 000 charedich płci męskiej w wieku poborowym.
Gallant powiedział w zeszłym miesiącu, że IDF pilnie potrzebuje 10 000 dodatkowych rekrutów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/601172-israel-ultra-orthodox-draft/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz