Władimir Zełenski przemawia podczas ogłoszenia wspólnej deklaracji krajów G7 na rzecz wsparcia Ukrainy 12 lipca 2023 r. w Wilnie na Litwie. © Sean Gallup / Getty Images
NATO jasno zasygnalizuje Ukrainie Władimirowi Zełenskiemu, że jego kraj nie stanie się w najbliższym czasie członkiem bloku wojskowego i że Ukraina będzie musiała przyjąć w tej chwili każdą ofertę Zachodu, podało w poniedziałek AFP, powołując się na źródła.
Przywódcy bloków powtórzą swoją gotowość do dalszego wspierania Ukrainy na szczycie w Waszyngtonie pod koniec tego tygodnia, podała agencja, ale „nie dadzą Zełenskiemu tego, czego pragnie najbardziej: stanowczego zaproszenia jego rozdartego wojną kraju do przyłączenia się do ich uzbrojonego w broń nuklearną sojusz w najbliższym czasie.”
Nienazwani urzędnicy z Zachodu powiedzieli AFP, że mają nadzieję uniknąć podczas tego wydarzenia publicznego rozłamu z Ukrainą, podobnego do tego, który miał miejsce w zeszłym roku, kiedy Zełenski skrytykował NATO za jego „bezprecedensową i absurdalną” politykę nieustalania ram czasowych przystąpienia Ukrainy.
Według kilku dyplomatów „szef NATO Jens Stoltenberg przedstawił wcześniej ofertę na spotkaniu z ukraińskim przywódcą”.
„Scena jest teraz lepiej przygotowana” – powiedział agencji anonimowy dyplomata NATO. „Zełenski będzie musiał zaakceptować każdą ofertę”.
Agencja zauważyła także, cytując ukraińskich urzędników, że Kijów pogodził się z faktem, że na szczycie nie otrzyma zaproszenia do NATO, i dodała, że Ukraina zamierza promować „poczucie winy” wśród członków bloku, aby osiągnąć inne cele .
Jeśli chodzi o konkretne zobowiązania NATO, Zełenski według doniesień jest gotowy otrzymać obietnicę dostaw nowych systemów obrony powietrznej wraz z innymi środkami, które pomogą Ukrainie uzyskać „stabilniejsze podstawy”.
Zdaniem jednego z dyplomatów obietnica nowej obrony powietrznej, przy braku innych merytorycznych zobowiązań, mogłaby pozwolić Zełenskiemu na ogłoszenie szczytu zwycięstwem Kijowa. „Czego chciałbyś więcej? Ładne słowa w deklaracji, które niewiele znaczą, czy wsparcie wojskowe? dodało źródło.
Państwa członkowskie NATO po raz pierwszy zgodziły się, że Ukraina ostatecznie przystąpi do NATO już w 2008 roku, nie podając konkretnego harmonogramu. Po wspieranym przez Zachód zamachu stanu w Kijowie w 2014 roku Ukraina uznała członkostwo w NATO za strategiczny cel polityki zagranicznej.
Jesienią 2022 roku złożyła oficjalny wniosek do bloku, po tym jak cztery z jego byłych regionów większością głosów głosowały za przyłączeniem do Rosji.
Tymczasem Moskwa tradycyjnie postrzega ekspansję NATO w kierunku swoich granic jako zagrożenie, a prezydent Władimir Putin stwierdził, że plany Ukrainy dotyczące przystąpienia do bloku były jedną z kluczowych przyczyn konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/600629-nato-no-membership-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz