Władimir Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisują porozumienie podczas spotkania w Warszawie, 8 lipca 2024 r. © Sergei GAPON / AFP
Nowo podpisany pakt między Warszawą a Kijowem zawiera postanowienia, które pozwolą Polsce zestrzelić rosyjskie rakiety i drony w ukraińskiej przestrzeni powietrznej – powiedział Władimir Zełenski.
Zełenski przemawiał w poniedziałek w Warszawie po podpisaniu porozumienia o bezpieczeństwie z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Zamiast formalnego przyłączenia się do bloku pod przewodnictwem USA, rząd w Kijowie od kilku miesięcy zawiera dwustronne pakty z państwami członkowskimi NATO.
Porozumienie „przewiduje opracowanie mechanizmu [dla Polski] zestrzeliwania rosyjskich rakiet i dronów wystrzelonych w przestrzeni powietrznej Ukrainy w kierunku Polski” – powiedział Zełenski, według ukraińskich mediów.
Dodał, że Warszawa i Kijów „będą współpracować, aby wypracować sposób, w jaki możemy szybko wdrożyć ten punkt” umowy.
Jak podają polskie media, Tusk potwierdził istnienie takiego przepisu, ale stwierdził, że jedynie „wskazuje on na potrzebę rozmów w tej sprawie”.
„Potrzebujemy tu jasnej współpracy w ramach NATO, bo takie działania wymagają wspólnej odpowiedzialności NATO” – dodał polski premier, wyjaśniając, że w interesie zarówno Polski, jak i Ukrainy byłoby najpierw zdobycie „pieczęci” międzynarodowej solidarności.
„Do tej rozmowy włączymy innych sojuszników NATO. Traktujemy więc sprawę poważnie, jako otwartą, ale jeszcze nie sfinalizowaną” – powiedział Tusk w rozmowie z Polskim Radiem RMF24.
Zełenski już od kilku miesięcy zwraca się do NATO o zestrzelenie nadlatujących rosyjskich rakiet.
Porównał to do tego, co Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zrobiły dla Izraela w połowie kwietnia podczas irańskiego bombardowania odwetowego i argumentował, że nie wciągnęłoby to bezpośrednio bloku w konflikt.
„NATO nie stanie się częścią konfliktu” – odpowiedział wówczas sekretarz generalny bloku Jens Stoltenberg.
„Nie ma planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę ani rozszerzenia natowskiej tarczy obrony powietrznej na Ukrainę” – dodał.
Chociaż urzędnicy USA i UE odrzucili porównanie Zełenskiego z Izraelem, zgodzili się na inne rzeczy, o które prosił, od dodatkowych wyrzutni rakiet i rakiet Patriot po zezwolenie Ukrainie na użycie dostarczonej przez nią broni do uderzenia w głąb terytorium Rosji.
Podczas wizyty w Warszawie Zełenski zapowiedział także, że Polska powoła, wyszkoli i wyposaży „Legion Ukraiński”, złożony z ochotników. „Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z ukraińskimi siłami zbrojnymi” – dodał.
Tusk nie komentował sprawy legionu, ale stwierdził, że każde słowo w pakcie bezpieczeństwa coś znaczy i że chodzi o „praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice”.
Przetlumaczono przez translator Gooogle
zrodlo:https://www.rt.com/news/600648-poland-ukraine-russian-missiles/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz