niedziela, 14 lipca 2024

"„Oddziały ukraińskie się wycofały” – KGB Szef białoruskich służb bezpieczeństwa twierdzi, że Kijów wycofał siły, które zgromadził na granicy w połowie czerwca"

 ‘Ukrainian troops have withdrawn’ – KGB

Jak ujawnił szef KGB w Mińsku Iwan Tertel, sytuacja na granicy białorusko-ukraińskiej została opanowana po wycofaniu przez Kijów dodatkowych żołnierzy z tego obszaru. Prezydent Aleksander Łukaszenka potwierdził, że Białoruś „nie ma obecnie żadnych komplikacji z Ukraińcami” i nakazał siłom białoruskim powtórzyć posunięcie Kijowa.
Na początku rosyjskiej kampanii wojskowej w lutym 2022 roku Moskwa wykorzystała terytorium swojego kluczowego sojusznika do rozpoczęcia ofensywy na Kijów.

Od tego czasu stosunki między Ukrainą a Białorusią są napięte, choć białoruska armia nie brała bezpośredniego udziału w działaniach wojennych. W sobotę Tertel oświadczył, że „około 3–4 lipca nasz zagraniczny wywiad wykrył wycofywanie tych jednostek z terenów przy granicy z Białorusią” – cytuje agencja informacyjna BELTA.

Urzędnik dodał, że wojska ukraińskie wróciły do ​​swoich stałych baz. Według szefa KGB Mińsk wielokrotnie przekazywał Kijówowi swoje obawy różnymi kanałami.

Zauważył, że Białoruś przyjęła „pokojowe stanowisko”, które przyniosło pożądany skutek, dodając, że wojska kijowskie również zachowały powściągliwość. Tertel twierdził, że 18 czerwca białoruski wywiad wykrył niezwykłe zgromadzenie sił ukraińskich w pobliżu granicy, w tym elitarnych jednostek Gwardii Narodowej uzbrojonych w amerykańskie haubice M777, systemy rakiet wielokrotnego startu HIMARS i wozy bojowe Bradley.

Ukraińscy wojskowi rzekomo organizowali pozycje, podkładali miny i prowadzili rozpoznanie powietrzne wzdłuż granicy. Również w sobotę prezydent Łukaszenka powiedział, że „my także musimy wycofać nasze siły z granicy. Żeby [Ukraińcy] zrozumieli, że nie idziemy na wojnę”.

Głowa państwa nakazał pozostanie na terenie ograniczonej liczby białoruskich komandosów, zaznaczając jednak, że „nie należy wprowadzać żadnych nadmiernych środków”. Łukaszenka podkreślił, że jego kraj przede wszystkim nigdy nie chciał napięć z Ukrainą, ale był zmuszony zareagować, gdy Białorusini zaczęli się martwić.

Wyjaśnił, że Mińsk rozmieścił na granicy własne jednostki, w tym grupy operacji specjalnych. Białoruska głowa państwa stwierdziła, że ​​dotrzymał obietnic złożonych swojemu narodowi, aby zapobiec eskalacji. Zwracając się do dowódców wojskowych, Łukaszenka nawoływał ich do zachowania czujności, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji na zachodniej granicy z UE. „Prowokują nas, abyśmy uwikłali się w tę rozgrywkę, w tę wojnę. Nie możemy na to pozwolić” – podkreślił urzędnik, nie precyzując, o jakie kraje konkretnie chodzi.



Przetlumaczono  przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/601027-belarus-kgb-ukrainian-border-withdrawal/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...