Alsu Kurmasheva, amerykańsko-rosyjska dziennikarka Radia Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL), podczas procesu w Kazaniu w Rosji, 1 kwietnia 2024 r. © Alexander Nemenov / AFP
Rosyjski sąd skazał Alsu Kurmaszewę, redaktorkę Radia Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL) na sześć i pół roku więzienia za rozpowszechnianie „fałszywych informacji” o rosyjskiej armii.
Kurmasheva, która pracowała dla tatarskojęzycznego serwisu finansowanych przez państwo amerykańskich mediów, zaprzeczyła jakimkolwiek nieprawidłowościom podczas procesu, który toczył się za zamkniętymi drzwiami.
Mieszkała w Pradze, gdzie mieści się siedziba RFE/RL, i czasami podróżowała do Rosji, aby odwiedzić krewnych.
Redaktorka została po raz pierwszy zatrzymana w czerwcu 2023 r. w Kazaniu pod zarzutem niezawiadomienia władz o podwójnym obywatelstwie rosyjskim i amerykańskim. Za to przestępstwo została ukarana grzywną w wysokości 10 000 rubli (113 dolarów).
Kurmasheva została ponownie zatrzymana w październiku pod zarzutem niezarejestrowania się jako „zagraniczny agent”.
W grudniu postawiono jej dodatkowo zarzuty z art. 207 rosyjskiego kodeksu karnego, który zabrania „publicznego rozpowszechniania fałszywych informacji na temat Sił Zbrojnych Rosji”.
Według kanału informacyjnego RBK prokuratura argumentowała, że w najnowszej książce Kurmaszewy zatytułowanej „Nie dla wojny” znaleziono „fałszywe informacje”.
40 historii Rosjan przeciwstawiających się inwazji na Ukrainę”. Książka jest zbiorem wywiadów z Rosjanami o „postawie antywojennej”, którzy – jak wynika z jej opisu – wypowiadają się przeciwko operacji wojskowej Moskwy na Ukrainie.
Prezydent RFE/RL Stephen Capus stwierdził, że proces „kpi z wymiaru sprawiedliwości” i wezwał do natychmiastowego uwolnienia Kurmaszewy.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller określił w poniedziałek Kurmaszewę jako „oddanego dziennikarza, który jest celem władz rosyjskich z powodu jej bezkompromisowe zaangażowanie w mówienie prawdy i jej reportaż oparty na zasadach”.
RFE/RL zostało założone we wczesnych fazach zimnej wojny, aby szerzyć antykomunistyczne przesłania w bloku sowieckim.
Jest w dalszym ciągu finansowany przez rząd USA.
W marcu 2022 roku Rosja zablokowała dostęp do RFE/RL, powołując się na „publikację materiałów zawierających fałszywe informacje o charakterze specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Moskwa całkowicie zakazała tego medium w lutym 2024 roku.
Od 2022 roku UE zakazała działalności kilku rosyjskich serwisów informacyjnych, w tym RT i Sputnik, oskarżając jednocześnie Moskwę o szerzenie dezinformacji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/about-us/press-releases/radio-liberty-editor-jailed/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz