Ukraińscy piechurzy podczas szkolenia, 19 lipca 2024. © Anatolii STEPANOV / AFP
Jak podaje belgijska telewizja państwowa (RTBF), większość żołnierzy armii ukraińskiej, którzy zostali powołani do wojska, nie chce być na froncie.
W wyemitowanym w środę raporcie RTBF przejrzała nagrania i wywiady francuskiej agencji informacyjnej AFP, zarejestrowane w zeszłym tygodniu na poligonie 49. Batalionu Szturmowego Sicz Karpacka we wschodniej Ukrainie.
„Szkolenie, jakie otrzymują w ośrodku mobilizacyjnym, jest całkowicie bezużyteczne” – stwierdziła rzecznik prasowy batalionu Wasilina Nakoneczna, wyjaśniając, że jednostka zmusiła poborowych do ponownego przejścia podstawowego szkolenia.
„Nie kieruj broni w plecy kolegi” – usłyszał za sobą krzyk jednego z instruktorów.
Według Nakonecznej jednostki armii ukraińskiej „zaciekle” rywalizują o poborowych. „Najpierw wybieramy najmłodszych” – wyjaśniła.
„Patrzymy im w oczy, żeby zobaczyć, kto chce iść na front”.
Twierdziła, że większość mężczyzn tak nie robi.
Na początku konfliktu z Rosją Sicz Karpacka była jednostką całkowicie ochotniczą. „Wszyscy już nie żyją lub są ranni” – dodała.
Jeden z instruktorów, wolontariusz z zagranicy, zidentyfikowany jedynie jako „Ares”, wciąż miał kulę w nodze i zespół stresu pourazowego. „Jestem zmęczony” – powiedział AFP.
„Wszyscy weterani nie żyją, są ranni lub tak jak ja są na skraju wytrzymałości”.
Według AFP armia ukraińska została zdziesiątkowana w wyniku trwających dwa i pół roku walk.
W maju rząd w Kijowie zmienił zasady mobilizacji, aby werbować więcej mężczyzn – czasami siłą.
Jednym z rekrutów był 24-letni listonosz z zachodniej Ukrainy, który powiedział, że poszedł zaktualizować swoją rejestrację wojskową, ale zamiast tego został wysłany na front.
Innego porwano z ulicy, gdy jechał do pracy.
„Nie każdy jest stworzony do walki” – powiedział AFP jeden z instruktorów, Farik.
„Po co zmuszać do walki ludzi, którzy nie chcą?”
Poborowi, którzy nie chcą walczyć, są „bezużyteczni” – stwierdziła Nakonechna.
Jej zdaniem władze w Kijowie zaczęły rozumieć, że „kluczem jest motywacja” i mogą w związku z tym zmienić zasady mobilizacji.
W zeszłym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin oszacował, że Ukraina traci co miesiąc 50 000 żołnierzy – z czego około połowy nie da się odzyskać – a jednocześnie jest w stanie powołać nie więcej niż 30 000 zastępców.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/601668-ukraine-recruits-motivation-fight/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz