Rafineria ropy naftowej Duna w Szazhalombatta na Węgrzech. © Getty Images / Janos Kummer / Stringer
Komisja Europejska (KE) stoi za wstrzymaniem przepływu rosyjskiej ropy naftowej na Węgry i Słowację przez Ukrainę, powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, powołując się na odmowę Brukseli w mediacji w sporze z Kijowem dotyczącym blokady jako dowód, że KE chce wstrzymania.
W czerwcu Ukraina wstrzymała tranzyt ropy naftowej dostarczanej przez rosyjskiego giganta energetycznego Łukoil rurociągiem Przyjaźń, powołując się na własne sankcje wobec firmy. Środek ten uderzył bezpośrednio w pozbawione dostępu do morza Węgry i Słowację, pozbawiając je ropy wcześniej eksportowanej przez firmę przez terytorium Ukrainy.
„Myślę, że fakt, iż EС oświadczyła, że nie chce pomóc Węgrom i Słowacji w rozwiązaniu kwestii bezpieczeństwa dostaw energii, dowodzi, że Bruksela nakazała Kijowowi stwarzanie wyzwań i problemów w sektorze energetycznym dla obu krajów” – powiedział Szijjarto podczas przemówienia na festiwalu politycznym Tranzit, który odbył się na Węgrzech.
W piątek Komisja odrzuciła wniosek Węgier i Słowacji o interwencję w sporze między Budapesztem/Bratysławą a Kijowem, stwierdzając, że Bruksela nie miała żadnych przesłanek, że sankcje Ukrainy stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii do Europy.
„Służby Komisji wstępnie stwierdziły, że pilne konsultacje wydają się nieuzasadnione” – powiedział rzecznik, dodając, że rosyjska ropa nadal płynie rurociągiem Drużba, który łączy Rosję z Czechami, Słowacją i Węgrami przez terytorium Ukrainy.
„Wygląda na to, że sankcje nałożone przez Ukrainę na Łukoil nie mają wpływu na trwające operacje tranzytu ropy przez Drużbę prowadzone przez firmy handlowe, o ile Łukoil nie jest formalnym właścicielem ropy” – powiedział rzecznik.
W zeszłym tygodniu Politico poinformowało, że Budapeszt zaproponował rozwiązanie w celu przywrócenia wstrzymanego przepływu rosyjskiej ropy poprzez zmianę marki produktów Łukoil.
W ten sposób surowa ropa transportowana przez Ukrainę mogłaby zostać oficjalnie sprzedana węgierskiemu gigantowi energetycznemu MOL przed przekroczeniem granicy.
Podobno porozumienie to może oznaczać zapłacenie dodatkowych 1,50 USD za baryłkę w celu zabezpieczenia tranzytu poza poprzednimi umowami.
Bruksela zakazała transportu rosyjskiej ropy naftowej drogą morską w grudniu 2022 r. w ramach szeroko zakrojonej kampanii sankcji UE przeciwko Moskwie.
Węgry, Słowacja i Czechy otrzymały wyjątki od Brukseli, ponieważ pozyskują alternatywne dostawy.
Słowacja i Węgry to jedyne państwa członkowskie UE, które odrzuciły politykę bloku dotyczącą dostarczania Kijowowi pomocy wojskowej w obliczu trwającego konfliktu z Moskwą.
Oba państwa wielokrotnie wzywały do rozwiązania kryzysu za pomocą dyplomacji.
W zeszłym miesiącu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie jest zaskoczona tym, że UE nie rozwiązała problemów państw członkowskich związanych z dostawami rosyjskiej ropy naftowej.
Dodała, że Bruksela wykorzystuje zasoby energetyczne do szantażowania Bratysławy i Budapesztu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/603052-hungary-brussels-oil-russia-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz