ZDJĘCIE PLIKU: Bodo Ramelow, minister prezydent Turyngii. © Getty Images / sojusz obrazów
Gubernator niemieckiego kraju związkowego Turyngia Bodo Ramelow zaproponował utworzenie nowego paneuropejskiego „porządku” bezpieczeństwa, który obejmowałby Rosję.
W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla Funke Media Group lewicowy polityk zasugerował, aby wszystkie narody europejskie przystąpiły do takiego sojuszu i pomogły w reorganizacji architektury bezpieczeństwa w regionie.
„Wszystkie państwa uczestniczące muszą zawrzeć pakt o nieagresji i utworzyć wspólnotę obronną, która skupi się na rozwiązywaniu konfliktów na kontynencie europejskim” – stwierdził Ramelow.
Zaznaczył, że jego sugestia nie powinna być odbierana jako wymierzona w NATO, które postrzega Rosję jako zagrożenie, ale jako krok w stronę reorganizacji europejskiej obronności.
„Musimy w końcu myśleć o Europie jako o całości, a Rosja jest jej częścią” – stwierdził gubernator.
Ramelow przyznał, że proponowane przez niego zmiany będą trudne do wprowadzenia w najbliższej perspektywie. Choć pozornie ofiarował Moskwie gałązkę oliwną, ostro skrytykował rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jako „dyktatora”, a rosyjski rząd jako „aparat represji” i wezwał Zachód „do wspierania tych, którzy chcą zmian w Rosji”.
Ostrzegł także przed „tlącymi się konfliktami, które Putin może wzniecić”, takimi jak spory terytorialne w Mołdawii i Gruzji.
Wypowiedź Ramelowa pod adresem rosyjskiego przywódcy była zgodna z wypowiedziami szeregu zachodnich polityków, którzy twierdzili, że jeśli Rosja wygra w konflikcie na Ukrainie, Putin będzie mógł następnie zaatakować inne kraje europejskie.
Rosja wielokrotnie ignorowała takie ostrzeżenia, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał je bezpodstawnymi „horrorami”.
Putin wygłaszał podobne oświadczenia, odrzucając mówienie o „rosyjskim zagrożeniu” jako „nonsens” i propagandę rządów mającą na celu zastraszenie Europejczyków „w celu wyciągnięcia od nich dodatkowych wydatków”.
Powiedział także, że jednym z celów obecnej operacji wojskowej Moskwy przeciwko Ukrainie jest zapewnienie bezpieczeństwa Rosji w obliczu zagrożenia, jakie stwarza ekspansja NATO w kierunku jej granic.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział pod koniec lipca, że pomimo stanowiska Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie i sankcji nałożonych na Moskwę w ciągu ostatnich dwóch lat, Rosja pozostaje otwarta na dialog i współpracę z krajami zachodnimi, w tym w kwestiach bezpieczeństwa. Jednakże każdy taki dialog powinien opierać się na „równości i pełnym szacunku” dla wszystkich partnerów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602110-thuringia-russia-non-aggression-pact/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz