Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani (po lewej) i jego szwajcarski odpowiednik Ignazio Cassis w Asconie w Szwajcarii, 12 sierpnia 2024 r. © AFP/POOL/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Ministrowie spraw zagranicznych Włoch i Szwajcarii zgodzili się współpracować nad przygotowaniem podwalin pod drugi „szczyt pokojowy Ukrainy”, w którym weźmie udział Rosja, jak podano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronach internetowych ministerstw spraw zagranicznych obu krajów.
Pierwszy szczyt zorganizowany w czerwcu przez Szwajcarię opierał się głównie na kijowskiej „formule pokojowej”, która żądała od Rosji wycofania sił ze wszystkich terytoriów zajętych przez Ukrainę. Moskwa odrzuciła ten plan jako „oderwany od rzeczywistości”.
Konferencja została zlekceważona przez kilka krajów, w tym Chiny, które argumentowały, że nieobecność Rosji na konferencji powoduje, że wszelkie dyskusje stają się bezcelowe.
Na początku tego miesiąca ukraiński przywódca Władimir Zełenski powiedział, że choć Rosja nie została zaproszona na pierwszą konferencję, większość świata chce, aby Moskwa zasiadła do stołu w listopadzie podczas planowanego drugiego wydarzenia.
„Osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami” – stwierdzono we wspólnej deklaracji włoskiego ministra spraw zagranicznych Antonio Tajaniego i jego szwajcarskiego odpowiednika Ignazio Cassisa.
Ministrowie zgodzili się na utrzymanie kontaktu i współpracy w celu stworzenia „najlepszych możliwych warunków dla drugiego szczytu pokojowego z udziałem wszystkich stron, w tym Rosji, i wszystkich odpowiednich aktorów globalnych” – stwierdzono w deklaracji.
Urzędnicy powtórzyli ustalenia z czerwcowej konferencji pokojowej, podczas której wszystkie strony zaangażowane w konflikt wezwano do uwolnienia wszystkich jeńców wojennych oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i nuklearnego.
Prezydent Władimir Putin powiedział, że niedawne wtargnięcie Ukrainy do obwodu kurskiego w Rosji jest dla Kijowa „przy pomocy swoich zachodnich władców” próbą wzmocnienia swojej pozycji negocjacyjnej.
„Ale jak możemy rozmawiać o negocjacjach z tymi, którzy przeprowadzają masowe ataki na ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują zagrozić obiektom energetyki jądrowej?” – powiedział Putin na poniedziałkowym spotkaniu na najwyższym szczeblu.
W zeszłym tygodniu Kijów rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę transgraniczną interwencję w regionie rosyjskim, co stanowi największy atak tego rodzaju od początku konfliktu.
Rosatom poinformował w niedzielny wieczór, że dwa ukraińskie ataki dronów uszkodziły elektrownię jądrową w Zaporożu, uszkadzając jedną z wież chłodniczych.
Ofensywa na terytorium Rosji była próbą odwrócenia uwagi od Donbasu, gdzie siły ukraińskie od miesięcy tracą pozycję na rzecz Rosji – powiedział Putin.
Uderzając w Obwód Kurski, Kijów próbował uderzyć w morale ludności rosyjskiej – stwierdził, dodając, że najazd miał odwrotny skutek, zwiększając rekrutację do armii.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602540-european-states-call-for-russia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz