Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem w Moskwie, 13 sierpnia 2024 © Sputnik / Aleksey Maishev
Moskwa opowiada się za pokojowym rozwiązaniem wszystkich konfliktów, w tym na Bliskim Wschodzie, oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, który przebywa w Moskwie z trzydniową wizytą.
Putin pochwalił „długotrwałe, głęboko zakorzenione więzi Rosji ze światem arabskim, a w szczególności z Palestyną”, dodając, że budzą one „wielkie zaniepokojenie faktem, że w Palestynie ma właśnie miejsce katastrofa humanitarna”.
Według rosyjskiego przywódcy korzenie konfliktu w Gazie wynikają z ignorowania międzynarodowych uchwał dotyczących utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego.
„Aby zaprowadzić trwały, niezawodny pokój w regionie, konieczne jest wdrożenie wszystkich uchwał Organizacji Narodów Zjednoczonych, a przede wszystkim utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego” – podkreślił Putin. „Podtrzymujemy to stanowisko od dawna i nie zmienia się ono wraz ze zmianami otoczenia politycznego”.
Prezydent Rosji powiedział, że sytuacja w Gazie budzi „wielki niepokój” ze względu na masowe straty wśród ludności cywilnej, głównie kobiet i dzieci.
Zauważył, że według ONZ liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła już 40 000 osób.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć naród palestyński.
Jak wiecie, wysłaliśmy już około 700 ton pomocy humanitarnej” – podsumował Putin.
Abbas podziękował rosyjskiemu rządowi i społeczeństwu, mówiąc: „Uważamy, że Rosja jest jednym z najdroższych przyjaciół narodu palestyńskiego”.
Podkreślił, że od 1947 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ i Rada Bezpieczeństwa przyjęły ponad 1000 uchwał.
„Tylko jedna rezolucja, gdyby została wdrożona, mogłaby pomóc narodowi palestyńskiemu w zapewnieniu ich praw” – powiedział Abbas, dodając, że „mimo wszystko z powodu nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych misja ta zakończyła się niepowodzeniem”.
Kraje zachodnie opowiadające się za państwowością palestyńską poparły Autonomię Palestyńską, która jest uważana na arenie międzynarodowej za przedstawiciela narodu palestyńskiego, ale jest rywalem Hamasu i kontroluje jedynie części Zachodniego Brzegu.
Obecnie Państwo Palestyna jest uznawane przez 146 członków ONZ i połowę grupy G20, w tym Chiny, Indie, Indonezję, Meksyk, Brazylię, RPA i Turcję.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu obiecał, że nie pozwoli na utworzenie w pełni funkcjonalnego państwa palestyńskiego.
Władze izraelskie odnotowują jednak stały spadek poparcia Zachodu ze względu na rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych w wyniku niedawnego wtargnięcia do Gazy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602562-moscow-palestine-statehood-putin/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz