Stolica Szwajcarii Berno, 23 lipca 2024 r. © Dursun Aydemir/Anadolu via Getty Images
Szwajcarski rząd mógłby zrewidować swoją politykę bezpieczeństwa poprzez intensyfikację współpracy wojskowej z NATO, co stanowiłoby znaczącą korektę jego wieloletniej polityki neutralności, podał w niedzielę serwis informacyjny Blick, powołując się na projekt recenzowanego dokumentu.
Według Blicka 29 sierpnia Federalny Departament Obrony pod przewodnictwem szwajcarskiej prezydent Violi Amherd przedstawi raport komisji badawczej, która ma dostarczyć „impulsów dla polityki bezpieczeństwa na najbliższe lata”.
Jednym z zaleceń jest zacieśnienie współpracy z NATO, co – zdaniem komisji – „wzmocniłoby zdolności obronne Szwajcarii”.
„NATO pozostanie gwarantem bezpieczeństwa Europy w dającej się przewidzieć przyszłości. Stanowi punkt odniesienia dla nowoczesnych zachodnich armii i określa standardy dla zachodniej technologii wojskowej” – stwierdzono w raporcie.
Szwajcaria utrzymuje „trwałą neutralność” zgodnie ze swoją konstytucją. Do jego obowiązków należy powstrzymywanie się od „wprowadzania wojen”, zakazanie transportów broni do stref działań wojennych z lub przez swoje terytorium oraz dostarczanie wojsk najemnych do krajów zaangażowanych w konflikty zbrojne, a także zapewnienie własnej obrony.
Choć Komisja nie zalecała członkostwa w bloku, zasugerowała podpisanie „tajnych porozumień” mających na celu pokrycie „zagrożeń ze strony rakiet dalekiego zasięgu, szeroko zakrojonej wojny cybernetycznej przeciwko państwom europejskim lub naruszeń przestrzeni powietrznej”.
Z raportu wynika także, że Szwajcaria powinna „poważnie” przygotować się do obrony zbiorowej, w tym do wzięcia udziału w ćwiczeniach NATO.
Dziennik zauważył, że jest to sprzeczne ze szwajcarską neutralnością.
Eksperci wezwali także Szwajcarię do ponownego rozważenia ustawy federalnej o sprzęcie wojennym, która zabrania bezpośrednich dostaw szwajcarskich czołgów na Ukrainę.
W dokumencie zauważono, że polityka ta „powoduje zamieszanie i frustrację wśród UE i NATO”.
Podsumowując, eksperci zalecili rewizję polityki neutralności, aby umożliwić krajowi „wczesne sformułowanie stanowiska w sprawie ewentualnych konfliktów (Chiny-Tajwan, Rosja-NATO) i przewidzenie ewentualnych żądań”.
Blick zauważył, że zarówno Lewica, jak i Szwajcarska Partia Ludowa prawdopodobnie sprzeciwią się nowo opracowanej strategii i zrobią wszystko, aby zapobiec „więcej NATO, więcej UE i mniej neutralności”.
Neutralność Szwajcarii została zakwestionowana przez Rosję; Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Berno o „otwartą wrogość” wobec Moskwy, gdyż wspierało ono zachodnie sankcje nałożone na Rosję i zamroziło miliardowe rosyjskie aktywa.
Według sondażu opublikowanego w marcu około 91% szwajcarskiego społeczeństwa twierdzi, że kraj powinien pozostać neutralny.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602466-switzerland-could-sign-secret-agreements/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz