Zdjęcie pliku: Żołnierze amerykańscy stoją obok systemu rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) podczas ćwiczeń ogniowych na żywo w Laur na Filipinach, 31 marca 2023 r. © Ezra Acayan/Getty Images
Pierwsza partia 11 amerykańskich wyrzutni rakiet HIMARS może dotrzeć na Tajwan do końca 2024 roku – podaje „Taipei Times”, powołując się na źródła wojskowe. Przewidywana dostawa wpisuje się w trwające wsparcie USA dla Tajwanu, pomimo silnych protestów ze strony Pekinu, który uważa wyspę za część Chin.
Tajpej zamówiło łącznie 29 jednostek i ma nadzieję, że wszystkie zostaną dostarczone do 2026 r. Lockheed Martin, producent tego systemu uzbrojenia, powiedział, że zwiększy produkcję ze względu na zwiększony popyt ze strony Ukrainy.
Waszyngton zgodził się sprzedać pierwszą partię 11 wyrzutni w 2020 roku, po nieudanej transakcji na zakup haubic samobieżnych M109A6 Paladin. Od tego czasu Tajwan zamówił 18 kolejnych jednostek.
System rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności M142 (HIMARS) może strzelać salwami rakiet naprowadzanych za pomocą GPS, bomb GLMRS lub wojskowych pocisków taktycznych (ATACMS). Według tajwańskich mediów wyspa zakontraktowała na co najmniej 864 rakiety i 84 ATACMS-y.
Od wybuchu konfliktu z Rosją Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie „ponad 40” wyrzutni HIMARS i amunicję. W zeszłym tygodniu Waszyngton ogłosił, że kolejnych 16 wyrzutni zostanie sprzedanych Norwegii w ramach pakietu o wartości 580 milionów dolarów.
W zeszłym miesiącu Chiny nałożyły sankcje na Lockheed Martin i kilku innych amerykańskich producentów broni, powołując się na ich udział w dostawach sprzętu wojskowego dla Tajwanu.
Decyzja ta nastąpiła po ogłoszeniu przez Waszyngton sprzedaży wyspie dronów i innej broni o wartości 360 milionów dolarów.
Chociaż Stany Zjednoczone oficjalnie uznają Tajwan za część Chin, w ostatnich latach dostarczyły wyspie broń, amunicję i sprzęt, aby „odstraszyć” „inwazję” z kontynentu.
Stany Zjednoczone utrzymują także nieformalne powiązania dyplomatyczne i gospodarcze z Tajpej, które jest głównym źródłem półprzewodników i chipów na rynki zachodnie.
Stany Zjednoczone pomogły w ewakuacji chińskich sił nacjonalistycznych na Tajwan w 1949 r., po zwycięstwie komunistów w wojnie domowej.
Waszyngton uznał Chińską Republikę Ludową dopiero w 1979 r., traktując w międzyczasie rząd w Tajpej jako „Republikę Chińską”.
Oficjalną polityką Pekinu wobec Tajwanu jest pokojowa reintegracja, choć Chiny nie wykluczyły użycia siły w przypadku ogłoszenia przez wyspę niepodległości.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602574-taiwan-himars-order-missiles/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz