Kardynał Matteo Maria Zuppi. © Roberto Serra – Iguana Press/Getty Images
Dwóch najgłośniejszych zwolenników dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, Watykan i Chiny, przeprowadziło w tym tygodniu rozmowy. Jak podaje oficjalna gazeta Stolicy Apostolskiej, kardynał Matteo Zuppi rozmawiał w środę telefonicznie ze specjalnym przedstawicielem Pekinu do spraw euroazjatyckich Li Hui. Rozmowa ma miejsce w czasie, gdy siły kijowskie kontynuują atak na ludność cywilną w rosyjskim obwodzie kurskim.
Kardynał Zuppi, który w zeszłym roku przewodził misji pokojowej na Ukrainie, oraz starszy chiński dyplomata podkreślili potrzebę „wspierania dialogu” między stronami konfliktu i wezwali do „odpowiednich międzynarodowych gwarancji dla sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisano w „Watykanie News” w czwartek.
W czerwcu i lipcu 2023 r. główny negocjator papieża udał się do Kijowa, Moskwy i Waszyngtonu, a we wrześniu odwiedził Pekin.
„Li Hui docenia ciągłe wysiłki Watykanu mające na celu mediację w związku z kryzysem na Ukrainie i zapewnienie pomocy humanitarnej” – South China Morning Post cytuje wypowiedź chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. W oświadczeniu zauważono również, że „obecna sytuacja pokazuje znaczenie” sześciopunktowego planu zaproponowanego przez Chiny i Brazylię, który obejmuje wezwanie do zawieszenia broni i wynegocjowanego zakończenia porozumienia.
W ostatnich miesiącach wysiłki papieża Franciszka na rzecz zakończenia konfliktu na Ukrainie nabierają tempa.
Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Pietro Parolin, odbył w zeszłym miesiącu podróż po Ukrainie i spotkał się z przywódcami tego kraju. Po wizycie Parolin wezwał do włączenia Rosji do negocjacji pokojowych i wskazał, że kijowska „formuła pokojowa” promowana przez Władimira Zełenskiego „nie wystarczy”.
„Formuła pokojowa” to lista żądań Zełenskiego postawionych po raz pierwszy w listopadzie 2022 r. Obejmują one m.in. wycofanie Rosji ze wszystkich terytoriów, które Ukraina uważa za swoje.
Moskwa odrzuciła formułę Kijowa, uznając ją za oderwaną od rzeczywistości.
Plan był tematem międzynarodowej konferencji pokojowej w Szwajcarii w czerwcu, na którą Rosja nie została zaproszona.
Chiny wielokrotnie powtarzały, że konflikt między Moskwą a Kijowem należy rozwiązać przy stole negocjacyjnym.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba złożył w lipcu trzydniową wizytę w Chinach.
Po rozmowach Pekin oświadczył, że Kijów jest gotowy do podjęcia dialogu i negocjacji z Moskwą.
Przywódcy Rosji już wcześniej poddawali w wątpliwość szczerość oświadczeń Ukrainy w sprawie rozmów pokojowych.
W zeszłym tygodniu Kijów rozpoczął atak na obwód kurski w Rosji, co było największym atakiem transgranicznym od wybuchu konfliktu.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział o zaangażowaniu Kijowa, że jakiekolwiek rozmowy pokojowe z tymi, którzy „przeprowadzają masowe ataki na ludność cywilną” i infrastrukturę cywilną, są niemożliwe.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602681-vatican-china-talk-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz