środa, 4 września 2024

"Wenezuela oskarża USA o „piractwo” Zajęcie samolotu prezydenckiego narusza prawo międzynarodowe, powiedział minister spraw zagranicznych Ivan Gil Pinto"

Venezuela accuses US of ‘piracy’

Decyzja USA o przejęciu samolotu używanego przez prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro jest jawnym „piractwem”, powiedział minister spraw zagranicznych tego południowoamerykańskiego kraju, Ivan Gil Pinto.
W poniedziałek Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) potwierdził doniesienia medialne, że jego agenci przejęli samolot Dassault Falcon 900EX rzekomo powiązany z wenezuelskim przywódcą i jego najbliższym otoczeniem.

Waszyngton twierdził, że samolot „został nielegalnie zakupiony za 13 milionów dolarów za pośrednictwem firmy fasadowej i przemycony ze Stanów Zjednoczonych”, dodając, że został przejęty w Republice Dominikany i przekazany na Florydę na wniosek USA „w oparciu o naruszenia... przepisów dotyczących kontroli eksportu i sankcji”. DOJ twierdził, że samolot został zakupiony za pośrednictwem firmy z siedzibą na Karaibach i dostarczony do Wenezueli w kwietniu 2023 r.

Od tego czasu był używany przez rząd Maduro, w tym do transportu samego wenezuelskiego przywódcy do innych krajów, twierdzi departament. Ivan Gil potępił ten ruch jako „powtarzającą się praktykę przestępczą, której nie można opisać inaczej niż jako piractwo”.

Dodał, że Stany Zjednoczone „nielegalnie skonfiskowały samolot, który był używany przez prezydenta republiki, usprawiedliwiając się środkami przymusu, które jednostronnie i nielegalnie narzucają na całym świecie”. Rząd Maduro ostrzegł również, że „zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich działań prawnych w celu naprawienia szkód wyrządzonych narodowi, a także wszelkich innych szkód spowodowanych przez przestępczą politykę” Waszyngtonu. Minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Eduardo Rodriguez przyłączył się do reakcji, potępiając to, co nazwał „nielegalną i oszukańczą konfiskatą” samolotu Maduro i oskarżając Stany Zjednoczone o naruszenie prawa międzynarodowego. Stany Zjednoczone i Wenezuela od dawna są w konflikcie, a Waszyngton konsekwentnie popiera zmianę reżimu w tym kraju Ameryki Łacińskiej.

W 2019 r. Stany Zjednoczone uznały Juana Guaido, ówczesnego szefa Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, za prawowitego tymczasowego prezydenta kraju, jednocześnie wspierając opozycję.

W sierpniu Stany Zjednoczone uznały również głównego rywala Maduro, Edmundo Gonzaleza, za zwycięzcę wyborów prezydenckich. Waszyngton nałożył surowe sankcje gospodarcze na Wenezuelę, aby wywrzeć presję na kraj, w tym zakazując amerykańskim firmom prowadzenia interesów z osobami związanymi z rządem Wenezueli.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603426-us-seizure-maduro-plane-piracy/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...